Szukaj

Problem używek wśród młodzieży

Jednym z największych problemów młodzieży w XXI wieku jest spożywanie alkoholu w coraz młodszym wieku. Często można usłyszeć o młodzieży pijącej alkohol i palącej papierosy w publicznych miejscach.

Podziel się
Problem używek wśród młodzieży Fot. email
Nadużywanie alkoholu przez młodzież stało się bardzo powszechne, nikogo już nie dziwią imprezy na których spożywa się nadmierne ilości alkoholu. Coraz częściej alkohol spożywany jest na wycieczkach szkolnych, wagarach lub biwakach.

Zdarza się, że człowiek pod wpływem alkoholu lub narkotyków staje się agresywny i nieprzewidywalny w stosunku do obcych osób lub swoich rówieśników. Dorośli ludzie boją się zwracać uwagę młodym osobom pijącym alkohol w miejscu publicznym ze względu na to, że mogą być przez nich zaatakowani.

Bardzo łatwo jest się uzależnić od alkoholu szczególnie w młodym wieku. Oczywiście w młodym wieku jest łatwiej się z tego uzależnienia wyleczyć. Gdyby człowiek zorientował się w odpowiednim czasie o tym, że zaczyna powoli uzależniać się od danej używki zmniejszyłoby się ryzyko zgonów i poważnych chorób z tego powodu. Młodsze dzieci obserwują świat młodzieży, dorosłych i czerpią z tego negatywne wzorce. Często zaczyna im to imponować. Próbują upodobnić się do osób starszych. Często nie zdają sobie sprawy, jakie to niesie za sobą konsekwencje.

Zazwyczaj podczas spotkań rodzinnych wśród potraw pojawia się alkohol. Młoda osoba widząc takie zachowanie próbuje naśladować swoich rodziców, którzy często są dla nich autorytetem. Młodzież podbiera swoim rodzicom papierosy lub próbuje kupić w sklepie alkohol dla urozmaicenia czasu wolnego.

Młodzież spełnia rolę obserwatora, uczy się pewnych nawyków od otaczającego ją świata. Widzi co się dzieje wokół nich, ale nie wie dlaczego jest tak a nie inaczej. Ciekawość młodych osób niestety prowadzi do tragicznych skutków. Niejednokrotnie chęć spróbowania jest mocniejsza od ich silnej woli.

Mało zadbani, z biednych rodzin, szczególnie młodzi ludzie nie są akceptowani przez swoje otoczenie. Posiadają wygląd, cechy charakteru, przez które nie potrafią znaleźć przyjaciela. Często o tym też świadczy status majątkowy rodziców. Takie zachowanie rówieśników może wpędzić nieszczęśliwą młodą osobę w stan depresji i osamotnienia. Młodzież jest zdolna do prawie wszystkiego, aby zdobyć sympatię oraz zafascynowanie kolegów.

Studenci często nadużywają alkoholu. Problem zaczyna się wtedy, gdy codzienne picie alkoholu w akademiku lub studenckim mieszkaniu staje się rutyną, a początkowa tak zwana degustacja drinków i piwa przeradza się w nałóg. W dzisiejszych czasach rożnego rodzaju używki służą do umilania sobie wolnego czasu. Napoje alkoholowe pomagają się rozluźnić, dodają pewności siebie, a człowiek ma wrażenie, że świat stał się piękniejszy.

Rzeczywistość staje się światem fantazji, a najbardziej zdumiewające iluzje wydają się być prawdziwe. Dlatego też imprezom w dyskotece lub u znajomych często towarzyszy alkohol. W takiej atmosferze łatwo o nawiązanie przypadkowych znajomości, które wiążą się z niechcianymi skutkami.

Długotrwałe spożywanie alkoholu skutkuje jednak poważnym uzależnieniem, a wyjście z nałogu wymaga wiele czasu, chęci i silnej woli.

Bardzo popularne stało się picie alkoholu z napojami energetycznymi. Producenci dokładają starań, by tego typu produkty kojarzyły się ze swobodną i ciekawą imprezą.

Alicja Pacewicz w broszurce „Jak pomóc dziecku nie pić” z 1994 roku podaje, że w Polsce:
„nawet dziecko jest zachęcane lub namawiane do próbowania alkoholu, 70% nieletnich miało kontakt z alkoholem, z czego ponad połowa pije go przynajmniej raz na tydzień.
-co piąty młody człowiek ma z tego powodu problemy w szkole, domu, popełnia drobne przestępstwa i inne wykroczenia
-wśród uczniów szkół średnich jest zaledwie 15% abstynentów, piwo pije 73% chłopców i 67% dziewczyn, wino 69% chłopców i 36% dziewczyn, wódkę odpowiednio 14% i 7%”.

Autor:

Alicja Chrobak