Szukaj

Rodzaje narkotyków

W dzisiejszym świecie jednym z najniebezpieczniejszych nałogów jest  uzależnienie od narkotyków. Substancje te mają pochodzenie roślinne lub otrzymuje się je syntetycznie. To zjawisko jest motorem napędowym do samodestrukcji ludzkiego organizmu.

Podziel się
Marihuana sxc.hu

Istnieje wiele typów narkotyków. Co dzień powstają nowe i tak naprawdę nikt nie jest w stanie określić ich wszystkich. W tym artykule przedstawiona zostanie szkodliwość oraz działanie tych najbardziej znanych.

Amfetamina

Amfetamina ("amfa") produkowana jest w formie tabletek, wyróżnia się wiele form amfetaminy np. ecstasy. Stymuluje ona ośrodkowy układ nerwowy. Narkotyki te powodują także przyspieszenie akcji serca, co skutkuje zwiększonym pobudzeniem, podnieceniem i brakiem zmęczenia. Jednak niedługo po chwilach uniesienia przychodzą stany depresyjne i lękowe. Narkoman odczuwa bóle i zawroty głowy.

Amfetamina silnie uzależnia. Uwikłani w nałóg z czasem przyjmują coraz większe dawki, gdyż małe ilości nie są w stanie ich zaspokoić.

Heroina

Heroina (popularnie "hera", "opium") otrzymywana z soku wyciskanego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego. Ma postać białego proszku, który bardzo często mieszany jest dla niepoznaki z nieszkodliwym pudrem.

Heroina wpływa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, w szczególności na ośrodek oddechowy, znosi odczuwanie bólu, wywołuje euforię, senność, błogą apatię. Wprowadza w błogostan i stan niewrażliwości na przykre doznania.

Fizycznymi skutkami brania heroiny są m.in. zwężone źrenice do wielkości główki szpilki
spowolniona perystaltyka żołądka i jelit, skurczenie zwieraczy.

W pierwszej fazie biorący wciągają heroinę nosem, w drugiej, w stopniu uzależnienia aplikują narkotyk bezpośrednio w żyłę. Heroina po zażyciu daje mylne poczucie zadowolenia.

Kokaina

Kokainę ("kokę") otrzymuje się z krzewów kokainowych (krasnodrzew pospolity). Istnieje wiele dróg, którymi podaje się ten narkotyk. Najczęściej spotyka się zażywanie donosowe. Jednak można ją także palić, podawać dożylnie i doustnie. Chemicznie czysta kokaina, wciągana jest przez nos lub aplikowana bezpośrednio w żyłę.

Po przyjęciu porcji pojawia się silna euforia, poczucie mocy wewnętrznej, pobudzenie ruchowe i seksualne oraz zanik zdolności odczuwania przykrych wrażeń. Niektórzy mogą jednak odczuwać niepokój, napięcie, bezsenność lub urojenia, zazwyczaj o nieprzyjemnej treści.

Poza objawami psychicznymi powoduje silne zaburzenia oddechowe i sercowo-krążeniowe. Wśród narkotycznych samobójców dominują właśnie ci zażywający kokainę i crack.

Marihuana

Marihuana i haszysz produkowane są z liści i kwiatów konopi indyjskich oraz ze skoncentrowanej żywicy tej rośliny. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) i inne kannabinoidy. Substancja ta znajduje się również w haszyszu, który jest zestaloną żywicą konopi.

Osoba paląca marihuanę czuje się zrelaksowana i rozluźniona. Oprócz tego palenie negatywnie wpływ na jej koncentrację i czynności ruchowe. Nadużywanie tej substancji powoduje przyspieszoną akcję serca, zaczerwienione oczy oraz upośledza czynność płuc. Uzależniony jest agresywny, ma problemy żołądkowe i czuje wewnętrzny niepokój.

Marihuana najczęściej przyjmowana jest drogą wziewną — poprzez palenie jej suszu w skrętach lub szklanych naczyniach, często z domieszką tytoniu. Wachlarz metod jest jednak rozpięty — od ciasteczek, po nalewkę i tabletki.

Substancje halucynogenne, LSD

Substancję halucynogenne takie jak LSD (kwas lizergowy), meskalina i psilocybina jak sama nazwa wskazuje powodują one halucynację, omamy oraz paranoję. Zwiększają wrażliwość mózgu na bodźce zmysłowe, że odbierane wrażenia i związane z nimi myśli ulegają przekształceniom.

Nadużywanie ich przyczynia się do zmiany nastrojów, zaburzenia procesów myślowych oraz występowania ostrych psychoz, które mogą nawet doprowadzić do popełnienia samobójstwa. Tak, więc są to bardzo niebeczenie substancję. Duże dawki halucynogenów mogą powodować wymioty, nadmierne ślinienie się, odrętwienie, śpiączkę, zaniki czucia oraz napady agresji wobec innych.

Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii jest procesem bardzo ciężkim, gdyż potrzebna jest silna wola osoby uzależnionej. Problem zazwyczaj polega na tym, że narkomanowi ciężko jest odstawić substancję psychoaktywne, dlatego potrzebna jest tu pomoc osób z rodziny czy przyjaciół, które popchną go do rozpoczęcia leczenia.

Nie można odwracać się od uzależnionych. Istnieje wiele placówek (ośrodek detoksykacyjny znany szerszemu gronu ludzi jako "detoks" czy liczne fundacje do walki z narkotyzmem), które są w stanie przynieść profesjonalną i zadowalającą pomoc.

Źródło:
http://www.biomedical.pl/nalogi/narkotyki-cala-prawda-o-uzywkach-11.html

http://www.zdrowe-zywienie.pl/nalogi/Uzaleznienie+od+narkotykow-284/