Różne rodzaje narkotyków
W dzisiejszych czasach narkotyki stały się szeroko dostępne. Dla osoby zainteresowanej zdobycie określonego rodzaju używki w krótkim czasie nie stanowi żadnego problemu. Niestety ich liczba ciągle rośnie i nie chodzi tu tylko o ilość dostępnych psychotropów na tzw. „czarnym rynku”, ale również o ich rodzaje.
Kokaina była najbardziej pożądaną używką zaraz po pojawieniu się narkotyków w ogóle. Jest to substancja, która z założenia powodować ma silną euforię, pobudzenie ruchowe oraz seksualne. Można ją przyjmować pod wieloma postaciami (tabletek, zastrzyków) jednak najbardziej popularne jest zażywanie donosowe. Po przyjęciu porcji pojawia się uczucie siły, nadmierne pobudzenie oraz często brak zdolności odczuwania przykrych wrażeń.
Niestety bardzo często występują efekty uboczne od odczuwania nadmiernego niepokoju, problemy z bezsennością, urojenia, aż po niebezpieczne zatrucia. W ich przypadku niezbędna okazuje się być natychmiastowa hospitalizacja pacjenta, gdyż zagraża ono zarówno zdrowiu jak i życiu człowieka. Takie zatrucie niesie ze sobą zaburzenia rytmu serca, majaczenia, zaburzenia osobowości, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do śpiączki, zawału serca, niewydolności nerek czy wzmożenia ciśnienia śródczaszkowego.
Dziś do najbardziej popularnej odmiany narkotyków należy amfetamina, nazywana inaczej amfą, speedem czy fetą. Na rynku narkotykowym spotykana jest najczęściej pod postacią białego proszku lub tabletek. Jest to substancja, która działa na ośrodkowy układ nerwowy. Podobnie jak kokaina ma działanie silnie pobudzające, które utrzymuje się u człowieka od 3-4 godzin. Jest to substancja silnie uzależniająca, co związane jest głównie z uczuciem pojawiającym się po jej odstawieniu, które cechuje się nadmierną drażliwością, uczucie zmęczenia i apatii.
Zobacz również:
Marihuana (THC) jest narkotykiem wyrabianym z konopi indyjskich. Są to najbardziej rozpowszechnione i dostępne środki odurzające na całym świecie. Doznania wynikłe z ich przyjęcia zależą w dużej mierze od cech osobowości danego człowieka, wielkości dawki, drogi przyjęcia, oraz stanu emocjonalnego w jakim się znajduje.
Często też efekty działania uzależnione są od obecności innych ludzi oraz od współdziałania tej substancji z innymi środkami odurzającymi np. z alkoholem. Z założenia osoby zażywające marihuanę spodziewają się uczucia odprężenia, polepszenia humoru, niekontrolowanych napadów śmiechu czy zwiększenia uczucia przyjemności seksualnych.
Często jednak efekty działania THC są zupełnie inne niż zamierzone, gdyż substancja ta może powodować nieracjonalne myśli, zwiększone napięcie i niepokój, pogorszenie pamięci, przyspieszone tętno, zawroty głowy, apatia, lęki i urojenia.
Kolejnym z bardzo niebezpiecznych narkotyków jest środek należący do substancji halucynogennych – LSD, powszechnie znany jako „kwas”. Narkotyk jest niewielkich rozmiarów i zwykle ma postać bibułki nasączonej kropelkami płynu. Zażywa się go doustnie, poprzez włożenie znaczka pod język lub ssanie. Możliwe jest również rozpuszczanie go w wodzie i wstrzykiwanie bezpośrednio do krwi.
Osoba będąca pod jego działaniem jest szczególnie podatna na autosugestię i sugestię innych osób, mogą wystąpić zaburzenia w poczuciu czasu i rzeczywistości, ponadto często występują omamy, urojenia i złudzenia wzrokowe. Negatywne działania narkotyku objawiają się poprzez problemy z zachowaniem równowagi i mówieniem, uczucie oszołomienia, osamotnienia, napady panicznego lęku bądź niekontrolowanego śmiechu i inne.
Wymienione rodzaje narkotyków stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej. W rzeczywistości ich różnorodność i działania przerastają oczekiwania przeciętnego człowieka. Wśród innych psychotropów można wymienić jeszcze różnego rodzaju kleje, heroinę, ecstasy, grzyby, opiaty i inne. Wszystkie razem i każdy z osoba stanowią ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka, a uzależnienie od nich okazuje się być jednym z najgorszych nałogów.
Autor: Eliza Jakóbczyk
Żródło:
http://www.health4u.pl/nalogi/Rodzaje+narkotykow-1029/