Szukaj

Siecioholizm

Internet ma wpływ na wiele aspektów naszego życia – tych społecznych, edukacyjnych i przede wszystkich psychologicznych. Umożliwia szybki i tani kontakt z całym światem, zapewnia wszechstronny przepływ informacji, sprawia, że wszyscy czują równi.

Podziel się
Praca z komputerem

Z drugiej jednak strony dla niektórych użytkowników staje się on nałogiem i powodem różnego rodzaju uzależnień czy patologicznych zaburzeń, zwłaszcza w kontaktach z otoczeniem. O ile Internet wnosi wiele pozytywnego do naszego życia, o tyle trzeba być świadomym, że niesie on ze sobą różnego rodzaju zagrożenia.

Co uzależnia w sieci?

Dr Kimberly Young z Uniwersytetu w Pittsburgu wyróżniła tzw. podtypy uzależnienia od Internetu. Są to:

  • Erotomania internetowato uzależnienie od pornografii w internecie, która prowadzi m.in. do  szukania wytworów coraz bardziej wynaturzonych i podniecających, np. pedofilii, zoofilii, ekshibicjonizmu, zniszczenia rodziny, prowadzi do agresji, tłumi poczucie moralne, sprzyja niezdrowym zachowaniom, rodzi brutalność i obojętność w relacjach międzyludzkich, niszczy wrażliwość, czułość, uczucie, uprzedmiotawia osobę, prowadzi do zachowań egoistycznych i antyspołecznych;
  • Socjomania internetowa – taki człowiek nie ma bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Znajomość ogranicza się tylko i wyłącznie do sieci. Socjomaniacy internetowi godzinami „rozmawiają” z innymi użytkownikami sieci, ale w kontaktach osobistych nie potrafią rozmawiać;
  • Uzależnienie od sieci – takie osoby są ciągle zalogowane w sieci i obserwują co się w niej dzieje;
  • Przeciążenie informacyjne – osoby takie biorą udział w wielu grupach dyskusyjnych w internecie. Są przeciążone natłokiem informacji;
  • Uzależnienie od komputera – dotyczy osób, dla których istotne jest spędzania czasu przed komputerem bez względu na to, co przy nim robi.

Jak zdiagnozować siecioholizm?

Patologiczne korzystanie z internetu objawia się następująco:

  • Poczucie bycia „pochłoniętym” przez Internet, ciągłe myślenie o nim, także, kiedy się z niego korzysta;
  • Jedynym osiągnięciem satysfakcji jest używanie Internetu przez coraz dłuższy czas;
  • Brak kontroli czasu korzystania z Internetu;
  • Ograniczenie korzystania z Internetu powoduje odczuwanie niepokoju i zdenerwowania;
  • Używanie Internetu staje się ucieczką od problemów, poczucia bezradności, lęku, winy i przygnębienia;
  • Ważniejszy od znaczącego związku, dobrej pracy, możliwości kariery i nauki jest Internet;
  • Poczucie lęku, narastającego przygnębienia, obsesyjnego myślenia o marzenia o Internecie;
  • Długie przebywanie przed komputerm.

Skutki uzależnienia od Internetu

Siecioholizm ma wiele negatywnych skutków. Można je podzielić na fizjologiczne i psychiczne. Do tych pierwszych zaliczamy: bóle pleców, bóle głowy, zmęczenie oczu, nieregularne odżywianie się, nadmierne zmęczenie, zaburzenia snu. Spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem i prowadzenie siedzącego trybu życia sprawia, że nałogowiec traci zainteresowania innymi rodzajami aktywności.

W drugim przypadku (psychologicznym) zostaje zaburzona bezpośrednia komunikacja z drugim człowiekiem, unikanie innych, depresja. Osoba uzależniona zaniedbuje życie rodzinne, naukę, zaburzenia w sferze uczuć, emocji, seksualności i przede wszystkim własnej tożsamości.

Jak przeciwdziałać uzależnieniu?

Jedną z metoda leczenia siecioholizmu są grupy samopomocowe, czyli spotkania osób z podobnym problemem. Są to spotkania podobne do tych jakie prowadzą anonimowi alkoholicy. Ludzie dzielą się swoimi problemami i wspólnie próbują radzić sobie z własnym uzależnieniem. Inną formą leczenia jest indywidualna terapia, którą zaleca się osobą silnie uzależnionym.

Najważniejsze jest uświadomienie sobie przez osobę uzależnioną, gdzie tkwi problem, jakie niekorzyści wypłynęły z nadmiernego korzystania z Internetu. Kolejny krok to podjęcie działań, aby zapobiec nawrotom nałogu. Indywidualna terapia ma na celu nauczenie nałogowca kontroli własnego zachowania i umiarkowanego korzystania z sieci.

Autor: Albert Bąk

Źródła:
http://www.medical4u.pl/nalogi/Leczenie+uzaleznienia+od+internetu-750/
http://www.biomedical.pl/psychologia/siecioholizm-uzaleznienie-od-internetu-3950.html