Skutki alkoholizmu
Alkoholizm to choroba, która powoduje ogromną ilość zmian w organizmie osoby uzależnionej. Zaburzenie polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Atakuje podstępnie, przekonując, że umiarkowane dawki alkoholu bardzo często pomagają.
Często stopniowo wkracza do organizmu człowieka, który ufa badaniom naukowców, którzy wykazali dobroczynne działanie alkoholu na serce, nadciśnienie oraz na poprawę sprawności umysłowej w późniejszym wieku, a także może zapobiegać cukrzycy.
Niestety analizy wykazują, że regularne, choć umiarkowane, kontemplowanie trunków alkoholowych prowadzi do uzależnienia i alkoholizmu, który w swojej rzeczywistej postaci może powodować wiele negatywnych skutków. Następstwa choroby można podzielić na niedowłady zdrowotne i społeczne.
Skutki zdrowotne
Alkohol powoduje mocne upośledzenie systemu trawiennego, podrażniając przewód pokarmowy skutkuje stanami zapalnymi organów: przełyku, żołądka, trzustki. Bardzo często występuje krwawienie układu pokarmowego – spowodowane pęknięciem przełyku albo refluksem żołądkowo-przełykowym. Najpoważniejsze następstwa doświadczają wątroby, ponieważ alkoholizm niszczy komórki wątrobowe i powoduje tzw. żółtaczkę alkoholową, marskość wątroby. Najszybciej choroba atakuje chyba układ nerwowy. Zaburzenia czucia i widzenia, nerwobóle i osłabienie organizmu dają się we znaki już w początkowym stadium. Nie bez znaczenia jest także jego wpływ na układ krążenia, w którym z jego przyczyny pojawiają się nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca, a nawet udar mózgu. Alkohol wyraźnie upośledza układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby zakaźne. Nie omija również układu moczowego - ostra niewydolność nerek i dna moczanowa to jedynie niektóre negatywne skutki.
Zobacz również:
Pojawiają się zaburzenia sprawności seksualnej - wyraźne obniżenie płodności, a nawet impotencja, zaburzenia w cyklu menstruacyjnym i podatność na infekcje dróg rodnych, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo poronienia.
Skutki społeczne
Alkoholizm wyraźnie wpływa na brak kontroli i panowania nad codziennym życiem chorego. Pijący zaniedbuje swoją rodzinę, przez co związek staje się niestabilny – ciągłe kłótnie i nieporozumienia. Często staje się agresywny wobec otoczenia. Zdarza się, że z tego powodu dochodzi do utraty praw do opieki nad krewnymi, a nawet do ubezwłasnowolnienia. Nadużywanie alkoholu powoduje też zadłużenie i biedę wynikające z finansowania sobie „procentów”. Zaawansowany alkoholizm prowadzi do utrata wszelkich więzi społecznych, coraz częściej do marginalizacji i izolacji.