Szukaj

Środki roślinne – uzależnienie

Rośliny mogą być uzależniające! W tym artykule przedstawione zostaną substancje narkotyczne w nich zawarych. Wbrew pozorom niektóre rośliny dostarczają organizmowi szkodliwych substancji. Ich przyjmowanie może prowadzić do uzależnienia – toksykomanii.

Podziel się
Liście marihuany Fot. Eblind\'s / sxc.hu

Według Światowej Organizacji Zdrowia można wymienić osiem typów toksykomanii, z czego pierwsza połowa związana jest z roślinnymi substancjami:

  • mofrinowa;
  • halucynogenów;
  • kokainowa;
  • konopii indyjskich (haszyszowa);
  • barbituranowo-alkoholowa;
  • amfetaminowa;
  • katy;
  • lotnych rozpuszczalników.

Uzależenienie od morfiny

Ten typ toksykomani wywolany jest przez substancje narkotyczne znajdowane w opium. Opium, inaczej laudanum lub makowiec jest to wysuczony sok mleczny maku lekarskiego. Uzyskuje się go w wyniku nacięcia niedojrzałych makówek.

W swoim składzie zawiera m.in. morfinę (do 23%) i kodeinę. Substancje te wykorzystywane są w lecznictwie i należą do grupy narkotycznych leków przeciwbólowych. Oba, choć z różną siłą wpływają na ośrodki mózgu i rdzeń kręgowy.

Morfina działa nie tylko przeciwbólowo. Powoduje także zwolneinie oddechu, zwężenie źrenic i zahamowanie perystaltyki jelit. Wywołuje działanie przeciwbólowe na poziomie rdzenia kręgowego, zabudzenia nastroju i objawy podobne do psychoz. Moze również powodować rozkurcz naczyn krwionośnych, spadek ciśnienia krwi i skurcz oskrzeli.

Poprzez przyjmowanie mofriny wykształca się w organizmie tolerancja na tę subsrancję. Sprawia to, że osoby uzależnione (także i te stusujące mofinę jako lek) są zdeterminowane do przyjmowania jej w coraz większych dawkach, w celu uzyskania tego samego efektu.Przedawkowanie morfiny prowadzi do zatrzymania oddechu i śmierci. Jej przewlekle przyjmowanie prowadzi do uzależnienia, zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym.

Z opium produkowana jest również heroina. Osoba uzależniona zarówno od heroiny jak i morfiny odczuwa niepokój, depresję, potrzebę docenienia oraz jest bardzo gwałtowna.

Uzależenienie od kokainy

Kokaina uzyskiwana jest z liści krasnodrzewu pospolitego, który rośnie dziko w Andach w Peru i Chile. Pod koniec XIX wieku została wprowadzona do lecznictwa jako środek miejscowo znieczulając w okulistyce, nasępnie była wykorzystywana do znieczulenia infiltracujnego. W Polsce została ostatecznie wycofana z lecznictwa ze względu na toksyczność i właściwości uzależniające.

Kokaina łatwo wchłania się z błon śluzowych, dlatego więc związek ten najczęściej zażywa się wciągając go przez nos. Może być ona także palona, wciągana ustami czy przyjmowana dożylnie. Powoduje poprawę samopoczucia, podniecenie, zwiększenie pewności siebie i gadulstwo. Znika uczucie głodu i zmęczenia. Są to jedyne dobre strony tego środka. Głębokie uzależnienie psychiczne pojawia się bardzo szybko, istnieje ryzyko porażenia ośrodka oddechowego i zapaści.

Uzależnieni od kokainy, to osoby, często wychudzone i blade. Cierpią one na zawroty głowy i częste wymioty. Możliwy jest rozwój tolerancji na tą substancję, w wyniku ktorego osoby uzaleznione sięgają po coraz większe dawki, często przekraczające 100 mg – śmiertelną dawkę. Przedawkowanie może spowodować nagly zgon sercowy – wynik zaburzenia komorowego rytmu serca.

Uzależenienie haszyszowe (od konopii indyjskich)

Konopie indyjskie wysyępuje głównie w Indiach, Iranie, Afganistanie i Meksyku. Stanowią one źródło kanabinoidów. Niektóre z nich mają właściwości halucynogenne.

Surowiec ten stosowany jest w formie marihuany (mieszaniny suchych, órnych liści i kwitnących szczytów żenskich kwiatow konopii indyjskich), haszyszu (żywicy wydzielanej rzez żeńskie kwiatostany) i oleju haszyszowego (otrzymywanego z haszyszu).

Konopia indyjska zażywania jest poprzez palenie tzw. skrętow. Początkowo wywołuje stany euforyczne, odprężenie, zadowolenia. Następną fazę stanowią halucynajce, nadwrażliwość na zapachy, dźwięki, smaki, obrazy. Doznania seksualne się wyostrzają, występuje zaburzenie poczucia czasu i odległości. Konopie powodują uzależnienie psychiczne, a stosowanie ich przewlekle może skutkować stanami zpaalnymi oskrzeli, bólem gardła i kaszlem.

Często zaobserwować można także bladość skóry, przekrwione spojówki i częstomocz. Uzależniony może popaść w depresję, apatię i miewać problemy z pamięcią. Ostatecznie nałóg prowadzi do zobojętnienia uczuciowego i społecznej izolacji. Powstały przy spalaniu dym jest toksyczny, przez co ryzyko nowotworowe zwiększa się. Jednakże do tej pory nie opisano zgonu będącego wynikiem przedawkowania.

Uzależnienie od halucynogenów

Halucynogeny najczęściej uzyskuje się syntetycznie. Wyspępują jednakże naturalne halucynogeny. Należą do nich meskalina (otrzymywana z kaktusa meksykańskiego) i psylocybina (jej źródłem jest grzyb – łysiczka meksykańska).

Halucynogeny w każdej postaci powodują pbjawy psychotyczne w postaci wizji, omamów i halucynacji.

Uzależnienie od narkotyków, także tych zawartych w roślinach jest niebezpiecznym nałogiem. O tym wie każdy. Odbija się to na zdrowu fizycznym, psychicznym, relacjach z rodziną i przyjaciółmi.

Leczenie narkomanii to proces bardzo ciężki, czasem nie wystarczy tylko silna wola osoby uzależnionej. W każdym przypadku leczenia odbywa się hospitalizacja, której celem jest odtrucie organizmu z narkotyków. Następnie wprowadza się specjalny program uczący osobę uzależnioną życia bez narkotyków. Całość może trwać kilka tygodni, czasem jednak potrzeba kilku lat.

Autor: Katarzyna Komenda

Źródła:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/roslinne-srodki-uzalezniajace-1758.html
http://www.zdrowe-zywienie.pl/nalogi/Uzaleznienie+od+narkotykow-284/