Szukaj

Uzależnienie od Internetu

W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do Internetu stał się powszechny, odnotowano nową formę uzależnienia: nałogowe korzystanie z sieci. Wzrost dostępu do Internetu spowodował pojawienie się i rozwinięcie różnych zaburzeń behawioralnych, a problemy z tym związane pojawiają się na płaszczyznach społecznych, rodzinnych, edukacyjnych i ekonomicznych.

Podziel się
Kobieta z laptopem Fot. Alicja Stolarczyk / sxc.hu

Kolejne natręctwo czy nowa kategoria diagnostyczna?

Chociaż nie mamy wątpliwości, że współcześnie człowiek coraz więcej czasu spędza przed komputerem i często nie może się bez tego obejść, to nie wszyscy badacze byli zgodni co do tego, by patologiczne korzystanie z Internetu nazwać nową kategorią diagnostyczną. I tak jeden z badaczy, Grohol, twierdzi, że nadmierne korzystanie z zasobów sieci może być formą ucieczki od głębszych problemów.

Wykazuje on, że człowiek, gdy ma takie problemy, tak samo może rzucić się w wir pracy, czytanie książek, oglądanie telewizji, byle tylko odciąć się od codzienności, jeśli jest ona zbyt trudna. Dlatego zalicza on uzależnienie od Internetu do zachowań kompulsywnych (natręctw), w odniesieniu do których istnieje już sprawdzona terapia.

Jednak w dzisiejszych czasach, nałogowe korzystanie z internetu stało się tak wielkim problemem, że większość badaczy skłania się jednak ku temu, by wyszczególnić to jako nową kategorię diagnostyczną i szukać specjalnych metod leczenia.

Atrakcyjne uzależnienie

Przede wszystkim Internet przynosi nam wiele korzyści, jest szybki, ogólnodostępny, wygodny i jest największym źródłem informacji. Jednak jedną z największych zalet korzystania z sieci jest możliwość zachowania anonimowości. Otwiera to możliwość ucieczki od codziennych problemów i rzeczywistości w ogóle, działając na podobnej zasadzie jak narkotyki i alkohol. Jako główne przyczyny popadania w uzależnienie od internetu psycholodzy podają:

  • niskie poczucie własnej wartości lub jego brak;
  • nieumiejętność nawiązywania kontaktów w realnym świecie, problemy z rówieśnikami;
  • problemy rodzinne, w pracy i inne.

Psycholodzy wyszczególniają, że ryzyko uzależnienia od internetu jest właśnie największe u osób nieśmiałych, z niskim poczuciem własnej wartości, które w sieci mogą przybrać dowolną tożsamość, stać się kimś, kim zawsze marzyli żeby być. Internet może także stanowić skuteczny środek do uzyskania wsparcia i satysfakcji seksualnej

Jak się objawia siecioholizm?

Uzależnienie od korzystania z sieci przejawia się różnymi objawami, które mogą wystąpić w jakimkolwiek momencie w ciągu roku. Jeśli pojawi się ich kilka, to znaczy, że być może jesteśmy już uzależnieni i powinniśmy podjąć terapię.

Pierwsza faza uzależnienia od sieci, analogicznie do innych nałogów, objawia się zwiększoną tolerancją. Znaczy to, że ciągle dążymy do zwiększenia czasu połączenia z siecią w celu osiągnięcia jakiegoś stopnia pobudzenia. By osiągnąć efekt taki sam jak na początku, musimy zwiększać dawkę korzystania z Internetu. W kolejnym etapie może wystąpić zespół abstynencyjny. Gdy dojdzie do przerwania połączenia lub nie mamy jak skorzystać z sieci, pojawiają się u nas obsesyjne myśli o Internecie, pobudzenie psychomotoryczne, lęk, a nawet fantazje i sny na temat Internetu.

By złagodzić objawy odstawienia korzystamy z usług sieciowych coraz intensywniej i dłużej. W pewnym etapie pojawia się chęć zaprzestania korzystania z Internetu lub zwiększenia panowania nad tym, co oznacza, że zaczynamy zdawać sobie sprawę, że coś jest nie tak. Z czasem zmniejszamy nasze działania w społeczeństwie, życiu zawodowym czy rodzinnym, na rzecz surfowania po sieci. W ten sposób zaczynają narastać problemy na różnych płaszczyznach życia, w tym fizycznych, społecznych i edukacyjnych.

Zaburzenia fizyczne a siecioholizm

Przez dużą ilość czasu spędzanego przed komputerem, prowadząc siedzący tryb życia, dochodzi do ogólnego pogorszenia stanu fizycznego organizmu i wielu zaburzeń z tym związanych. Do najczęstszych zalicza się:

  • zaburzenia snu, bezsenność w nocy i nadmierna ospałość w dzień – spowodowane jest to przyzwyczajeniem do korzystania z internetu nocą, co zaburza normalny tryb funkcjonowania organizmu;
  • osłabienie systemu odpornościowego – wynika to głównie z braku snu, co zwiększa ryzyko podatności na różnego rodzaju choroby;
  • nieregularne odżywianie się i zaniedbanie ciała – osoba uzależniona często zapomina, by zadbać o siebie i regularnie przyjmować posiłki, a czasami jest to celowe działanie, by tylko móc zwiększyć czas dostępu do sieci;
  • bóle pleców, głowy i oczu – te i wiele innych dolegliwości wynika z siedzącego trybu życia, z ciągłego siedzenia przed monitorem komputera, wynikające z braku ruchu i świeżego powietrza.

Zaburzenia fizyczne w przypadku tego uzależnienia nie są jednak aż tak poważne, dlatego głównie zwraca się uwagę na skutki psychologiczne.

Problemy w życiu rodzinnym spowodowane uzależnieniem od Internetu

Patologiczne korzystanie z sieci prowadzi do zachwiania relacji międzyludzkich, zmniejsza się ilość spędzanego czasu z osobami najbliższymi, co często może prowadzić nawet do zerwania więzi. Badania wykazują, że szczególnie narażone na skutki działania Internetu są małżeństwa. Często by uciec od codziennej rutyny życia rodzinnego i małżeńskiego, zaczynamy uciekać w wirtualną rzeczywistość.

Na początku jest to niewinne działanie i zazwyczaj służy łagodnej formie rozrywki, jednak z czasem może dojść do całkowitego braku zainteresowania rodziną i partnerem, a co za tym idzie, zaniedbywaniem ważnych obowiązków domowych. Często dochodzi nawet do wirtualnego romansu, co prowadzi najczęściej do rozpadu małżeństwa, związku.

Chcąc uciec od rutyny i problemów, w sieci znajdujemy kogoś, kto podziela nasze utrapienia, wdajemy się w coraz głębszą relację, oddalając się od naszego partnera. Częstym problemem jest też wirtualny seks, który najczęściej jest przez partnera traktowany jako zdrada.

Skutki siecioholizmu w szkole i pracy

Coraz częściej się zdarza, że to właśnie miejsce pracy lub szkoła, stają się miejscami, gdzie popadamy w uzależnienie. Od dłuższego czasu internet jest bowiem nieodłączną częścią życia zawodowego i edukacyjnego. Z jednej strony ma to mieć pozytywne skutki np. poprzez zwiększenie wydajności pracownika czy ucznia, jednak z drugiej często prowadzi do nałogu, w związku z czym diametralnie zaczyna spadać ta wydajność. Wracając do domu znowu zaczynamy korzystać z sieci, często w godzinach nocnych, a przez brak snu i zmęczenie, nie możemy osiągać dobrych wyników w szkole i pracy.

Źródła internetowe są bardzo dobrą pomocą naukową, jednocześnie jednak sieć rozprasza ucznia i dekoncentruje. Nie potrafi on skupić się dobrze na jednej rzeczy, tylko przegląda wiele stron naraz, jedynie pobieżnie odnotowując informacje. Internet dekoncentruje również przez wiele form rozrywki, jakie oferuje, przez mnóstwo portali społecznościowych i innych. Nadmierne lub niewłaściwe korzystanie z sieci jest również powodem zwolnień z pracy.

Leczenie uzależnienia od Internetu

Tak jak przy każdym innym uzależnieniu, trzeba podjąć szybkie kroki w celu wyleczenia. By leczyć nałogowe korzystanie z internetu, można obrać różne ścieżki terapeutyczne, zależne od indywidualnej osoby, jej predyspozycji psychicznych i stanu uzależnienia. Istnieją różne grupy wsparcia osób uzależnionych, które zmagają się z tym samym problemem i starają się sobie pomóc w celu odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Indywidualna terapia sprawdza się natomiast w przypadku osób bardziej zamkniętych w sobie. Jest szczególnie wskazana w przypadku nałożenia się uzależnienia od Internetu na wcześniej powstałą patologię. Konieczne jest wtedy obranie właściwego programu terapeutycznego.

Jak można zapobiegać siecioholizmowi?

Nie zawsze jest konieczne terapeutyczne leczenie uzależnienia, czasami możemy temu zapobiec poprzez podjęcie odpowiednich kroków, szczególnie jeśli czujemy, że jesteśmy bliscy uzależnienia. Na samym początku musimy określić, ile czasu poświęcamy na korzystanie z sieci albo czy myślimy o Internecie i działaniach z nim związanych.

Następnie powinniśmy zidentyfikować problemy, jakie leżą u podstaw tego uzależnienia, dlaczego chcemy uciec od rzeczywistości, jakie są tego przyczyny. Następnym krokiem będzie opracowanie planu, który pomoże nam rozwiązać problemy, które powodują, że uciekamy w wirtualny świat. Trzeba również podjąć walkę z samym uzależnieniem, najlepiej poprzez ograniczenie czasu korzystania z sieci, aż do uzyskania rozsądnej ilości.

Autor: Dorota Bucka

Źródło:
http://www.zdrowe-zywienie.pl/nalogi/Problemy+korzystania+nalogowo+z+internetu-590/