Uzależnienie od partnera
Mawia się, że miłość jest jednym z najsilniejszych narkotyków. Uczucie „miłości” powoduje szereg korzystnych zmian w organizmie. Zdarza się jednak, że to piękne uczucie, które tak dobrze wpływa na człowieka, wymyka się spod kontroli i staje się czymś wręcz odwrotnym, co rujnuje życie niejednej osoby.
Zazwyczaj wszystko zaczyna się dobrze. Dwie osoby poznają się, zaprzyjaźniają i zakochują. By to wszystko poszło tak ładnie jak się pisze, musi być „chemia” między tą dwójką. Z biegiem czasu nie jest jednak tak, jak oczekiwało się tego w założeniach. Uczucie miłości przeradza się w uzależnienie, które na bok odsuwa zdrowy rozsądek i racjonalne myślenie, a na pierwszy plan stawia drugą osobą, odbierając jej w pewien sposób „własne życie”.
Strach przed stratą partnera – toksyczny związek
Najczęściej spotykanym symptomem, który powoduje uzależnienia od partnera jest strach przed utratą tej drugiej połówki. Osoba uzależniona, ciągle martwi się, że ten drugi człowiek może przestać kochać, gdy ona sama nie będzie odpowiednio angażować się w związek. Z tym samym, u takiej jednostki pojawia się szereg niekontrolowanych zachowań, które objawiają się przewrażliwieniem i nieustającą kontrolą nad ukochaną osobą. Pojawiają się ciągłe wiadomości typu „gdzie jesteś?”, „co robisz?”, „za ile będziesz?”, które w gruncie rzeczy odbierane są inaczej niż w zamiarach natręta. Z początku nie jest to nic nachalnego, lecz bardzo miłego, gdy ktoś wyraża takie zainteresowanie. Z biegiem czasu staje się to jednak uciążliwe, uporczywe i nachalne. Strach przed utratą drugiej osoby staje się tak silny, że wyłącza wszystkie racjonalne zmysły i powoduje, że uzależniona osoba na każdym kroku znajduje możliwy powód, przez który partner może zrezygnować ze związku. Same działania stają się jeszcze bardziej uporczywe, pojawia się ciągła potrzeba „udowodniania” miłości, która w niczym może nie przypominać zwykłego okazywania sobie uczuć jak pocałunek czy przytulanie. Dla osoby uzależnionej, takie wartości nic nie znaczą, nie świadczą o prawdziwym uczuciu. Trudno powiedzieć nawet, jak udowodnić takiej osobie miłość.
Zobacz również:
Jakie są objawy uzależnienia od partnera?
Objawy mogą być bardzo specyficzne. Uzależniona osoba jest w stanie wymyślać sobie historie o zdradach i strachu przed rozpadem związku. Może posunąć się nawet do agresji słownej jak i manipulacji psychicznej. Najprostszym ale i najbardziej brutalnym przykładem może być „Jeżeli kogoś masz, to ja się zabije!”. Uzależniony partner może też okazywać nadmierną zazdrość, czasem o najbardziej normalne sytuacje jak taniec z innym partnerem na przyjęciu rodzinnym. Obsesja jest bardzo silna, więc ta osoba nie kontroluje swoich emocji. Dlatego nie powinno reagować się na takie zachowania agresją ani impulsywnie. Tylko postarać rozwiązać się problem logicznie. Samych objawów jest całe mnóstwo, dlatego warto wymienić poszczególne z nich:
- ciągła kontrola partnera przez osobę uzależnioną,
- brak zaufania,
- śledzenie,
- kontrola wiadomości,
- nieuzasadniona zazdrość i objawy agresji,
- manipulacja słowna i emocjonalna.
Leczenie uzależnienia
Najlepszym sposobem leczenia jest oczywiście psychoterapia. Osoba uzależniona może udać się na rozmowę samodzielnie, jeżeli związkowi nie udało się przetrwać. W momencie jednak kiedy związek nadal trwa i obydwie strony chcą go obudować to lepiej by było, gdyby obydwie osoby wstawiły się na wizycie. Uzależniony partner mógłby w ten sposób odczuć, że mimo tego i tak jego ukochana wspiera go i jest razem z nim. Z pomocą przychodzą również czasem specjalne lekarstwa, które mają obniżyć stres i nerwy związane z uzależnieniem.