Uzależnienie od środków dopingujących
Dopalacze są praktycznie legalnie sprzedawanymi produktami, mogącymi doprowadzić do uzależnienia, a nawet śmierci. Ich działanie często przynosi takie same skutki, jak zażywanie zakazanych prawem narkotyków.
Czym są dopalacze?
Dopalacze są substancjami psychoaktywnymi, które stanowią alternatywę dla nielegalnych narkotyków. Ich podstawowym składnikiem jest BZN, czyli benzylopiperazyna, która po raz pierwszy została zastosowana w latach 40. ubiegłego wieku, jako środek mający na celu zwalczanie pasożytów u zwierząt. BZN oddziałuje na organizm w niemalże taki sam sposób jak amfetamina. Powoduje przyspieszenie tętna, odwodnienie organizmu oraz prowadzi do praktycznie natychmiastowego uzależnienia. Dopalacze, podobnie jak marihuana, wpływają na układ nerwowy oraz krążenia u człowieka. Wprowadzają w stan błogości oraz nastrój euforyczny. Często doprowadzają do poprawy kondycji zarówno seksualnej, jak i fizycznej.Rodzaje dopalaczy
Pośród wszystkich rodzajów dopalaczy możemy wyróżnić przede wszystkim ich trzy typy. Do pierwszej grupy zaliczamy susze i kadzidełka pochodzenia roślinnego. Niektóre susze produkowane są z silnie trującego muchomora, który może wywoływać halucynacje. Działanie tych dopalaczy ma bardzo podobny wpływ na organizm, jak marihuana oraz opium. W ich składzie może znajdować się także kofeina oraz THC. Drugim typem substancji psychoaktywnych są tzw. party pills. Są to tabletki lub proszki głównie pochodzenia syntetycznego. Mają działanie silne pobudzające i poprawiające nastrój, często wywołują takie same reakcje, jak narkotyk zwany ecstasy.Zobacz również:
Objawy zażywania dopalaczy
Osoby, które sięgają po dopalacze początkowo nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, które niosą za sobą substancje psychoaktywne. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy zauważają oni pierwsze powikłania zdrowotne wywołane dopalaczami. Mogą one powodować nudności, zawroty oraz bóle głowy. Doprowadzają także do bezsenności, wysokiej gorączki oraz nadmiernego pocenia się. Osoby uzależnione często wymiotują oraz cierpią na biegunkę. Na ich skórze zaczynają pojawiać się brązowe plamy. Zażywanie powyższych substancji psychoaktywnych może doprowadzić nie tylko do drgawek oraz problemów z oddychaniem, lecz także może być przyczyną zapadnięcia w śpiączkę.Uzależnienie od dopalaczy
Dopalacze uzależniają tak szybko jak papierosy, czy narkotyki. Osoby, które decydują się na zażywanie psychoaktywnych środków często nie dostrzegają negatywnych konsekwencji wynikających z ich zażywania. Osoby uzależnione bardzo szybko zaczynają wymagać takiej samej pomocy oraz leczenia jak narkomani, czy tez alkoholicy.Najskuteczniejszym sposobem leczenia uzależnienia jest oczywiście detoksykacja. Odtrucie rozpoczyna się wraz z kilkutygodniowym programem terapeutycznym nad którym sprawują opiekę specjaliści.
Uzależnienie od dopalaczy jest chorobą. Osoby borykające się z tym problemem nie podejmując prób leczenia bardzo często zaczynają zażywać także inne, zakazane prawem narkotyki, jak chociażby heroina, czy kokaina.