Zobacz, jakie korzyści zdrowotne wynikają z rzucenia palenia!
Palenie papierosów to jeden z najpopularniejszych nałogów obecnych czasów. Niestety uzależnienie od nikotyny jest na tyle silne, że ciężko jest odstawić papierosy.
Nikotyna jest to substancja uzależniająca, która powoduje wzrost dopaminy w mózgu dającej nam uczycie zadowolenia i odprężenia. Jednakże taki proces jest formą uzależnienia. Ponadto nikotyna pobudza nadnercza do wytwarzania hormonu mającego wpływ na wzrost ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenia tętna serca.
Zawarte w dymie papierosowym związki chemiczne są w 75% rakotwórcze. Ponadto zawierają małe ilości trucizn takich jak cyjanek czy arszenik. Uzależniony bardzo szybko przyzwyczaja się do palenia. Dodatkowo osoby podatne na stres mają większe prawdopodobieństwo uzależnienia ponieważ palenie pozornie odpręża.
Na co chorują palacze?
Każdy nałóg jest niezdrowy dla człowieka. U uzależnionych od palenia wzrasta możliwość wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze paląc zmniejszają skuteczność swojej terapii.
Układ oddechowy palacza narażony jest na przeróżne choroby – zapalenie oskrzeli, gruźlicę płuc, astmę oskrzelową. Dodatkowo możliwość powstawania nowotworów jest dosyć duża. Najczęściej palacze chorują na nowotwory płuc, krtani, jamy ustnej, pęcherza moczowego i trzustki.
Co więcej dym tytoniowy wpływa niekorzystnie na żołądek i dwunastnicę ponieważ może powodować powstawanie wrzodów. Palenie może również mieć wkład występowanie zaburzeń zdolności płciowej u mężczyzn, a nawet ich impotencji. Podobnie u kobiet – te uzależnione od nikotyny są mniej zdolne do prokreacji, a także mogą dużo wcześniej wejść w okres menopauzy.
Zobacz również:
Papierosy a ciąża
Kobiety ciężarne ale palące mogą spowodować zaburzenia rozwoju płodu, a nawet śmierć swojego niepoczętego dziecka. Dziecko, którego przyszła matka pali otrzymuje mniej tlenu przez co jest bardziej podatne na występowanie chorób w okresie noworodkowym. Dzieci palaczek rodzą się z dużo mniejszą masą ciała. Mogą u nich wystąpić choroby takie jak astma, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego.
Palenie tytoniu zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale także i zdrowiu osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Dlatego też warto zastanowić się czy opłaca się wydawać pieniądze na to, aby niszczyć zdrowie sobie i innym.
Oczyszczanie
Kiedy jednak udaje nam się rzucić palenie organizm rozpoczyna proces samooczyszczania się i regeneracji. Skutki rzucenia palenia można odczuć już po kilku miesiącach. Stopniowo poprawi się nam wydolność płuc i polepszy się kondycja fizyczna.
- W ciągu 20 minut od rzucenia palenia tętno obniża się, a ciśnienie tętnicze wraca do normy;
- W ciągu 8 godzin ilość tlenu wzrasta, z kolei zmniejsza się zawartość tlenku węgla;
- W ciągu 24 godzin ryzyko ostrego zawału serca znacznie się obniża;
- W ciągu 48 godzin zmysły smaku i węchu zaczynają działać poprawnie;
- Od 2 tygodni do 3 miesięcy wzmacnia się układ krążenia i polepsza kondycja fizyczna;
- Od 1 do 9 miesięcy poprawia się wydolność układu oddechowego, wzrasta wydolność płuc, ustępuje kaszel, zmęczenie i duszności;
- Po 1 roku ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego redukuje się do 50%;
- Po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejsza się do 50%;
- Obniża się również możliwość wystąpienia udaru mózgu;
- Po 10 latach prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne jak u osoby niepalącej;
- Po 15 latach prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc będzie podobne jak u osoby niepalącej.
Autor: Katarzyna Komenda
Źródła:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/korzysci-zdrowotne-po-rzuceniu-palenia-43.html
http://www.health4u.pl/nalogi//Palenie+papierosow-294/