Stalking
Stalking to termin pochodzący z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza: skradanie się, podchody. W latach 80 XX wieku w Stanach Zjednoczonych nazwy tej zaczęto używać na określenie obsesyjnego podążania fanów za Gwiazdami filmowymi lub muzycznymi. Obecnie Stalking został wprowadzony do nazewnictwa prawniczego i jest uznawany za przestępstwo.
Najczęściej ofiarami stalkingu są osoby młode między 18 a 29 rokiem życia. Psychologowie uważają, że dzieję się tak gdyż to właśnie wtedy jesteśmy najbardziej otwarci na zawieranie nowych związków, które będą tymi na całe życie.
Zobacz również:
Przyczyna stalkingu?
Jednym z najczęstszych powodów stalkingu jest zerwanie relacji z jedną ze stron dotychczasowego związku lub odmowa nawiązania relacji. Odtrącony człowiek nie chce przyjąc do wiadomości odtrącenia i zaczyna uporczywie nękać byłego lub niedoszłego partnera. Czasami prześladowca w ten sposób pragnie wyrównać doznane krzywdy i stosuje stalking jako formy zadośćuczynienia.Zdarza się, że osoba nękana początkowo nie zdaje sobie sprawy z tego w jakiej sytuacji się znalazła. Próbuje dogadać się z prześladowaną osobą lub umniejsza problem, twierdząć że ten napewno minie. Z czasem orientuje się, że takie zachowanie nie przynosi rezultatu i robi wszystko by uniknąć napastnika. Nie wychodzi z domu, unika kontaktów towarzyskich. Zaczyna cierpieć na lęki a nawet może popaść w depresję.
Jeżeli czujesz, że stałeś się ofiarą stalkingu jak najszybciej skontaktuj się z najbliższym komisariatem policji, a także poszukaj pomocy u psychologa. Obecnie zjawisku stalkingu jest już regulowane w polskim prawie i dlatego stalker nie jest bezkarny.
Pamietaj, że nie możesz pozwolic by ktoś niszczył Twoje życie! Zrób wszystko by czuć się bezpiecznie i pewnie!