Szukaj

Promieniowanie słoneczne a zdrowa skóra

Większość z nas przywiązuje dużą wagę do ładnego wyglądu. Nierzadko właśnie w tym celu wystawiamy naszą skórę na słońce. Czy jednak jesteśmy świadomi wszelkich zagrożeń wiążących się z opalaniem? Na promieniowanie słoneczne składa się promieniowanie podczerwone, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe. To ostatnie może być szczególnie niebezpieczne dla skóry.

Podziel się
Kobieta w kapeluszu

Jak promieniowanie ultrafioletowe działa na skórę?

Dużo tutaj zależy od poszczególnych czynników takich jak położenie geograficzne czy zanieczyszczenie środowiska. Istotny jest także wykonywany zawód, tryb życia i wiek. Skutki promieniowania ultrafioletowego widoczne są bezpośrednio po naświetlaniu. Zdarzają się jednak przypadki gdy skutki promieniowania pojawiają się po dłuższym czasie. W przypadku bezpośredniej odpowiedzi skóry na słońce może powstać rumień, opalenizna oraz pogrubienie skóry, przy czym najpopularniejszy jest rumień posłoneczny. Warto zaznaczyć, że rumień w każdym przypadku jest poparzeniem skóry.

Promieniowanie słoneczne powoduje szybsze starzenie się skóry oraz przyczynia się do powstawania nowotworów. Duże dawki promieniowania wywołują zmiany w wyglądzie skóry, jej strukturze i funkcjach. Skóra, która narażona jest na częste promieniowanie staje się szorstka, pogrubiała i mało elastyczna. Poza tym pojawiają się na niej zmarszczki, bruzdy oraz przebarwienia.

Światło słoneczne ma także związek z pojawieniem się nowotworów skóry. Promieniowanie UV należy do silnych aktywatorów wolnych rodników. Działania tych cząsteczek powodują destrukcję materiału genetycznego, czego efektem jest powstanie nowotworów. Poza tym ostre oparzeniowe odczyny posłoneczne przyczyniają się do powstawania w obrębie skóry zmian barwnikowych. A zmiany barwnikowe z kolei mogą spowodować rozwój czerniaka złośliwego.

Jakie są negatywne skutki opalania?

  • oparzenia
  • starzenie się skóry
  • zgrubienie i suchość skóry
  • zmarszczki
  • przebarwienia
  • piegi
  • nowotwory

Czy można mówić o pozytywnych efektach opalania?

Okazuje się, że tak. Promieniowanie słoneczne przyczynia się do zwiększenia produkcji witaminy B, a ta z kolei korzystnie wpływa na stan naszych kości. Poza tym badania potwierdzają, że opalanie przeciwdziała stanom depresyjnym oraz wpływa na zwiększenie ogólnej aktywności. Pomimo tego warto jednak pamiętać o negatywnych skutkach promieniowania.

Jak opalać się bezpiecznie?

Przede wszystkim nasz kontakt ze słońcem powinien być stopniowy. W celu przyzwyczajenia skóry należy rozpocząć opalanie od 15-20 min dziennie. Warto korzystać z kosmetyków z filtrem, jednak ważne jest by nałożyć je na skórę na godzinę przed rozpoczęciem opalania, ponieważ tylko wtedy może zostać wytworzona odpowiednia ochrona. Takie kosmetyki powinny zostać nałożone na suchą i oczyszczoną skórę. Ważne jest by nie opalać się w godzinach 10.00-15.00. W tym czasie słońce wywołuje bardzo dotkliwe oparzenia. Należy pamiętać także o tym, że woda poprzez odbijanie promieni słonecznych przyczynia się do zwielokrotnienia działania słońca.

Dobrze jest szczególnie zabezpieczyć kremami miejsca najbardziej narażone na działanie promieniowania słonecznego. Mowa tutaj o czole, nosie, ramionach oraz dekolcie. Krem z filtrem powinien zostać nałożony ponownie po upłynięciu dwóch godzin. Warto widzieć, że woda przyczynia się do zmniejszenia działania filtrów, nawet tych wodoodpornych. Dlatego po każdorazowym wyjściu z wody należy ponownie nasmarować się kosmetykiem. Poza tym każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że skóra dziecka jest w dużo większym stopniu narażona na promieniowanie słoneczne niż skóra osoby dorosłej. Stąd też warto pamiętać o odpowiednim jej zabezpieczeniu.