Każda kobieta marzy o pięknym i gładkim ciele wolnym od wszelkiego rodzaju włosów. Jak wiadomo dostępnych jest wiele sposobów służących usunięciu przeszkadzającemu nam owłosieniu Nie każde jednak są w tym samym stopniu skuteczne. Choć sposobów depilacji jest bardzo dużo to bez wątpienia najtrwalsze efekty daje depilacja laserowa.
Jakie istnieją metody depilacji?
Najpopularniejsze i prawdopodobnie najpowszechniejsze jest golenie i woskowanie. Zastosowanie maszynki do golenia jest bezbolesne i szybkie. Warto jednak pamiętać, że ucinane w ten sposób włosy nie tylko odrastają szybko, ale też stają się przy tym mocniejsze i grubsze.
Często korzysta się także z depilacji z użyciem wosku lub depilatora. Bez wątpienia jest to skuteczna metoda depilacji, która umożliwia pozbycie się włosów nawet na kilka tygodni. Jednak minusem jest tutaj szczególna bolesność zabiegu. Poza tym taki sposób depilacji jest odradzany osobom z wrażliwą skórą. Na rynku dostępnych jest wiele kremów, mleczek i pianek do depilacji. Jednak ich skład może spowodować alergie.
Co więc pozostaje?
Depilacja laserowa. Jest bardzo skuteczna i praktycznie bezbolesna. Zabieg polega na niszczeniu mieszka włosowego za pomocą specjalnego lasera. Warto zaznaczyć, że takie zabiegi nie szkodzą zdrowiu, ponieważ światło lasera działa powierzchniowo. Depilacja laserowa jest skuteczna, jednak nie każdy może z niej skorzystać. Istnieją pewne przeciwwskazania do zastosowania zabiegu. Dlatego konieczna jest konsultacja lekarska.
O jakich przeciwwskazaniach mowa?
opalona skóra
Dopuszczalne jest depilowanie opalonych miejsc, jednak nie może być to świeża opalenizna. Należy odczekać co najmniej miesiąc zanim zdecydujemy się na przeprowadzenie zabiegu.
przyjmowanie leków światłouczulających
Takie leki mogą przyczynić się do nieprawidłowych reakcji skórnych na światło słoneczne i laserowe. Używa się ich z reguły przy leczeniu trądziku i stanów depresyjnych.
Nie wolno wykonywać zabiegów depilacji laserowej na kobietach ciężarnych.
nieprawidłowe gojenie się ran
Lasera nie używa się w przypadku osób, które posiadają skłonności do nieprawidłowego gojenia, gdyż laser może wpłynąć na rozwój choroby.
padaczka
Zabieg laserowy może wywołać u pacjentów z padaczką atak, dlatego odradza się stosowania tej metody depilacji na osobach chorujących na tę przypadłość.
Dla kogo najbardziej wskazana jest depilacja laserowa?
Mowa o osobach posiadających tendencję do wrastania włosów, tworzenia grudek i krostek, powstawania przebarwień i blizn. Depilacja laserowa w takich przypadkach pomaga pozbyć się włosów i wyleczyć skórę. Tak więc jednym słowem poprawia stan skóry.
Jak sprawa wygląda z bólem odczuwanym podczas zabiegu?
Zwykło się mówić, że zabiegi laserowe są bezbolesne, aczkolwiek nie jest to do końca prawda. Impulsy laserowe są w jakimś stopniu wyczuwalne. Czuje się lekkie ukłucie. Jednak lasery w większości zaopatrzone są w różne systemy, których celem jest zmniejszenie bolesnych odczuć. Mowa tutaj o takich mechanizmach jak zimny żel, zimna końcówka lasera czy zimne powietrze. Warto zaznaczyć, że odczuwalny ból zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. Im grubsze i gęstsze włosy tym bardziej nieprzyjemny zabieg. Szczególnie wrażliwą okolicą do depilacji jest linia bikini. Przy tego rodzaju zabiegach stosuje się kremy znieczulające.
Czy zabiegi laserowe wymagają przygotowania?
Okazuje się, że tak. Przede wszystkim należy zaprzestać jakiegokolwiek wyrywania włosów na miesiąc przed planowanym zabiegiem. Mowa tutaj o wyrywaniu depilatorem, woskiem lub pęsetą, ponieważ laser powoduje niszczenie cebulek włosów, więc trzeba zadbać o to, by wszystkie cebulki pozostały w skórze. Wskazane jest jednak tradycyjne golenie. Do zabiegu należy przystąpić z gładką skórą lub ewentualnie krótkimi włoskami. Cały cykl zabiegów laserowych wymaga zaprzestania wyrywania włosów.
Jaka jest skuteczność lasera?
Skuteczność nie jest jednakowa u wszystkich osób. Ale generalnie ocenia się, że wynosi 80-90%. Efekt tego rodzaju depilacji utrzymuje się bardzo długo. Okazuje się jednak, że wiele zależy od karnacji. Ciemniejsze włosy i jaśniejsza karnacja sprzyjają efektywności zabiegów. Tak więc rezultaty zabiegów są zależne w dużym stopniu od rodzaju włosa i karnacji, dlatego też nie można mówić o jednakowej skuteczności.
Z ilu zabiegów laserowych trzeba skorzystać?
Zwykle zaleca się wykonanie cyklu 3-6 zabiegów w odstępach 2-3 miesięcznych. Po każdym zabiegu włosy z początku rosną normalnie, a po kilku tygodniach wypadają. Okres bez włosów utrzymuje się przez 1,5-2,5 miesięcy. Po tym czasie dochodzi do pojawienia się nowych włosów i konieczne okazuje się powtórzenie zabiegu. Warto wiedzieć, że każdy kolejny zabieg powoduje, że odrasta co raz mniej włosów. Poza tym jednorazowo dochodzi do usunięcia 20-30% włosów.
Czy lasery mogą spowodować podrażnienia?
W dużym stopniu zależy to od samego lasera. Urządzenia o małej mocy podrażniają skórę w mniejszym stopniu niż te wysokoenergetyczne. Aczkolwiek warto wiedzieć, że mniejsza moc wiąże się z mniejszą skutecznością. Z reguły po wykonaniu zabiegu na skórze pojawia się zaczerwienienie, które utrzymuje się przez około 2 godziny, a w rzadkich przypadkach 2 dni.