Szukaj

Jak radzić sobie z grzybicą stóp?

Zdarza się, że zaniedbujemy niektóre podstawowe czynności pielęgnacyjne stóp przez co ich kondycja nie jest najlepsza. Nie przywiązujemy uwagi do zabiegów pedicure czy zrogowaciałego naskórka. Zapominamy także o stosowaniu preparatów leczniczych i kosmetycznych, które posiadają właściwości nie tylko odświeżające, ale również antybakteryjne. To wszystko może doprowadzić do pojawienia się grzybicy.

Podziel się
Stopy
Grzybica jest schorzeniem przewlekłym, które wywołują dermatofity pasożytujące na skórze, włosach czy paznokciach. Za grzybice odpowiedzialne są grzyby chorobotwórcze, drożdżopochodne oraz pleśniowe. W przybliżeniu schorzenie dotyka co trzecią osobę.

Zakażenie

Jak się okazuje zarazić można się w bardzo niewinny sposób. Wystarczy bezpośredni kontakt z zarodnikami grzybów, które występować mogą praktycznie wszędzie. Rozwojowi grzybów sprzyja wilgoć, ciemność i ciepło. Stąd też często zarazić się można na pływalniach, saunach, siłowniach, wspólnych prysznicach, itd. W większym stopniu na infekcje narażone są osoby otyłe, które cierpią na nadmierną potliwość. Grzybica stosunkowo często dotyka również osoby chorujące na cukrzycę, zaburzenia krążenia obwodowego kończyn dolnych i inne choroby, które przyczyniają się do upośledzenia odporności organizmu.

Symptomy

w pierwszej fazie skóra na podeszwach stóp ulega napięciu i zaczerwienieniu. Brak leczenia powoduje łuszczenie, co w efekcie prowadzi do pęknięć i wystąpienia pęcherzy, którym często  towarzyszy świąd. Nierzadko przy grzybicy stóp pojawia się grzybica paznokci. Czasami jest ona następstwem występujących zmian skórnych a niekiedy tworzy się samoistnie. Paznokieć zainfekowany grzybem  jest nieprzeźroczysty, szarozielony i żółtawy. Zmienia się również struktura płytki. Może ona ulec rozwarstwieniu, łuszczeniu lub pogrubieniu.

Leczenie

Leczenie grzybicy nie jest zadaniem trudnym, aczkolwiek choroba lubi powracać przez wiele lat. Stąd też ważne jest by wszelkie zmiany skórne na powierzchniach stóp pokazywać lekarzowi. Dzięki temu będzie on w stanie przepisać odpowiednią maść lub żel. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie kuracji ogólnej. W przypadku braku leczenie może dojść do bolesnych i wtórnych infekcji bakteryjnych, jak również do rozprzestrzenienia się schorzenia. 

Jak zapobiegać?

Nadmierna potliwość i grzybica są dość nieprzyjemnymi schorzeniami, jednak stosunkowo łatwo jest im zapobiegać. Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Stopy należy codziennie dokładnie wymyć, po czym starannie osuszyć przestrzenie między palcami. Warto używać kremów zmiękczających, zapobiegających rogowaceniu naskórka jak również środków o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym.

Można także raz w tygodniu wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do kąpieli lub mydła, po czym wykonać delikatny masaż i pedicure, a na noc nasmarować kremem zmiękczającym i założyć bawełniane skarpetki. Dzięki takiemu zabiegowi stopy pozostaną miękkie przez cały tydzień.

Jak unikać zakażeń grzybiczych?

  • nie należy pożyczać obuwia
  • nie należy używać cudzych przyrządów do pedicure oraz ręczników
  • trzeba brać plastikowe klapki na siłownie lub basen
  • należy starać się zapobiegać nadmiernej potliwości stóp