Szukaj

Jak zwalczać problem rozszerzonych drobnych naczyń krwionośnych?

Rozszerzenie naczyń włosowatych skóry twarzy występuje głównie u osób z typem bardzo wrażliwej skóry. Charakteryzuje się rozlanym zaczerwienieniem bądź rumieniem zlokalizowanym najczęściej w okolicach nosa i policzków.

Podziel się
Kobieta o blond włosach sxc.hu
Zauważalne jest w postaci drobnych czerwonych punkcików lub pojedynczych pęknięć włośniczek. Czasami rozszerzenia te mogą przypominać swoim wyglądem pajączki (tzw. pajączkowate rozszerzenia naczyń krwionośnych). Ich pojawienie świadczyć może o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego  Drobne naczynia krwionośne są bardzo dobrze widoczne przez skórę, dlatego wszelkie problemy związane z ich kształtem mogą być tak uciążliwe.

Jakie są przyczyny rozszerzania drobnych naczyń krwionośnych?

Jak podaje Tabor's Cyclopedic Medical Dictionary, dolegliwość ta spowodowana jest „zastojem krwi w naczyniach, zwykle w wyniku rozszerzenia powierzchownych naczyń skórnych, do którego dochodzi w mechanizmie nerwowym, w wyniku stanu zapalnego lub działania czynników zewnętrznych, takich jak ciepło, oparzenie słoneczne lub zimno”. Stan ten może się co prawda rozwinąć we wszystkich typach skóry, lecz najczęściej diagnozuje się go u pacjentów z jasną karnacją skóry i jasnymi włosami bądź wrażliwą, delikatną, cienką bądź dojrzałą skórą. Innymi czynnikami przyczyniającymi się do rozwój tej choroby mogą być:
  • palenie tytoniu,
  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • nadciśnienie,
  • działanie skrajnych temperatur,
  • długa ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego bez odpowiedniej ochrony,
  • oparzenia słoneczne,
  • zbyt gorliwe oczyszczanie skóry.

Jak zapobiegać?

Właściwa pielęgnacja skóry to podstawa w walce z rozszerzaniem drobnych naczyń krwionośnych. Codziennie przed wyjściem z domu należy smarować skórę odpowiednio dopasowanymi kremami ochronnymi. Jeżeli nie posiadamy takiego kosmetyku, stosujmy przynajmniej właściwe środki nawilżające i unikajmy działania wysokich temperatur. Ponadto należy unikać:
  • toników z alkoholem,
  • gruboziarnistych peelingów,
  • parówek ziołowych,
  • wysuszających maseczek z glinką

Co z leczeniem ?

Leczenie skóry z podobnymi dolegliwościami jest stosunkowo trudne. Właściwa pielęgnacja jest więc konieczna, aby ochronić skórę przed pogłębiającym się nasilaniem zmian i przynajmniej w pewnym stopniu zminimalizować kruchość naczyń włosowatych.

1. Dlatego też do oczyszczania skóry używaj najlepiej tylko łagodne, bezbarwne i bezwonne toniki i środki nawilżające. Idealne do tego celu są hydrozole sprzedawane w postaci toników i płynów po goleniu. Zawierają lawendę, różę bądź rumianek pospolity, które działają przeciwzapalnie i nawilżająco, a także likwidują uczucie suchości skóry.

2. Delikatnie złuszczaj naskórek. Zafunduj sobie domowe spa, przeprowadzając jeden prosty zabieg. Zmieszaj równe części (ok. 15ml – jedna łyżka) czystego jogurtu i drobno zmielonych nasion sezamu. Następnie wmasuj mieszankę w skórę twarzy, po czym zmyj zimną woda. Podaną maseczkę można stosować raz w tygodniu jako formę oczyszczenia kruchej i wrażliwej skóry z rozszerzonymi naczyniami włosowatymi.

3. Zmień dietę! Spożywaj większą ilość świeżych, surowych warzyw i owoców. Szczególnie tych, które zawierają duże ilości bioflawonidów (ten roślinny związek chemiczny występuje, np. w białej części owoców cytrusowych, a także w zielonych i żółtych warzywach oraz czosnku i cebuli). Substancja ta znakomicie wzmacnia ściany naczyń włosowatych. Warta zastanowienia jest również forma suplementacji w postaci włączenia do swojej diety naturalnie występującej witaminy C wraz z bioflawonoidami.

Możesz również zwrócić się o pomoc do kosmetologa, szczególnie jeżeli potrzebujesz delikatnych środków oczyszczających bądź porad dotyczących właściwej pielęgnacji skóry. Jeżeli zaś potrzebujesz pomocy w pozbyciu się ze skóry twarzy czerwonych linii, warto udać się do dermatologa, który może zalecić zabieg laserowego usunięcia i zniszczenia nieprawidłowych powierzchni naczyń włosowatych.

Autor:

Marta Płaza