Szukaj

Jakie kosmetyki najlepiej stosować do pielęgnacji skóry?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo produktów przeznaczonych do  pielęgnacji skóry, jednak które składniki odgrywają najważniejszą role w procesie pielęgnacji? Co stosować do jakiego typu skóry? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Podziel się
Jakie kosmetyki najlepiej stosować do pielęgnacji skóry?
Najważniejsze jest zawsze prawidłowe określenie typu swojej cery. Stosując niewłaściwe metody pielęgnacji możemy tylko pogorszyć stan swojej skóry, dlatego tak istotne jest ustalenie jej rodzaju i właściwy dobór środków i metod pielęgnacyjnych. To, co pomaga poprawić stan jednego rodzaju skóry, dla innego może okazać się bardzo szkodliwe. 

Wszelkie czynności pielęgnacyjne sprowadzają się głównie do tego, aby utrzymać prawidłowy poziom pH, który powinien wynosić ok. 4,5 do 6 w skali od 0 do 14. Jeśli stopień kwasowości jest zbyt niski, mówimy o skórze tłustej, natomiast jeśli jest on bardzo wysoki- mamy do czynienia ze skórą suchą. Nie jest jednak konieczne badanie odczynu kwasowości, aby ustalić typ naszej skóry, ponieważ w większości przypadków jest to łatwo widocznie gołym okiem. Skóra tłusta ma tendencje do wyprysków, pryszczy i „świecenia się”, natomiast skóra sucha łuszczy się, jest szorstka i często- mocno napięta.

Pielęgnacja skóry tłustej


Jeśli już wiemy jaki jest typ naszej skóry, możemy zająć się jej pielęgnacją. Jeśli mamy do czynienia ze skórą przetłuszczającą się zalecane są:
  • zielona glinka francuska- ma działanie ściągające, pobudza krążenie i sprzyja pozbyciu się martwego naskórka, dzięki czemu pomaga w pozbyciu się wyprysków, trądziku i innych tego typu zmian skórnych. Ponadto, jej właściwości ściągające przyspieszają proces gojenia się ran.
  • ocet jabłkowy- jest właściwie używany do wszystkich rodzajów skóry, aczkolwiek należy być ostrożnym przy stosowaniu go do skóry wrażliwej czy mocno opalonej, ponieważ może powodować podrażnienia. Generalnie jest to składnik przywracający skórze jej naturalne pH, ma delikatne działanie złuszczające.
  • oczar wirginijski- jest to ekstrakt wydobywany z ziół o łagodnym działaniu ściągającym, stosowany również do oczyszczania drobnych zadrapań i skaleczeń.
  • sól morska- ma zbawienny wręcz wpływ na wszelkiego rodzaju zmiany skórne- stany zapalne, wysypki i świąd oraz sprzyja w walce z trądzikiem. Może jednak wywołać efekt odwrotny i spowodować wysuszenie skóry, toteż po zastosowaniu soli należy koniecznie użyć środka nawilżającego.

Pielęgnacja skóry suchej

W pielęgnacji skóry suchej pomocne są następujące składniki:
  • gliceryna roślinna- jej podstawową funkcją jest zatrzymanie wody w organizmie, co jest bardzo ważne dla skóry suchej, bowiem nie wystarczy dostarczać cerze wody na bieżąco, ale równie istotne jest zachowywanie stałego poziomu nawilżenia. Ciekawostka: to właśnie gliceryna powoduje, że środki nawilżające do ust mają lekko słodkawy smak!
  • biała glinka kosmetyczna- często używa się jej do produkcji peelingów, ponieważ ogdrywa istotną rolę w procesie złuszczania anskórka. Ponadto, usuwa zanieczyszczenia i remineralizuje skórę.
  • lanolina- podobnie jak gliceryna- sprzyja zatrzymaniu wody w organizmie, jednakże często powoduje reakcje alergiczne, dlatego przed jej użyciem warto upewnić się, że nie wywołuje u nas żadnych skutków ubocznych.
  • masło kakaowe- ma głównie działanie łagodzące, dlatego często jest stosowane do skóry opalonej i podrażnionej. Poza tym, rozmiękcza skórę dlatego często dodaje się je do produktów przeznaczonych do cery suchej

Jak zachować przydatność produktów pielęgnacyjnych?

Niektóre składniki są dodawane do produktów kosmetycznych w celu wydłużenia ich przydatności. I tak na przykład wyciąg z nasion grejpfruta poza działaniem ściagającym, przydatnym dla skóry tłustej, pełni również funkcje konserwujące i przeciwdziała rozwojowi różnych drobnoustrojów. Podobnie zwykła woda jest wielokrotnie zastępowana wodą destylowaną, gdyż zapobiega pleśnieniu kosmetyków, co może się przytrafić po użyciu wody z kranu.

Z kolei wspomniane już wyżej masło kakaowe używane jest niejedokrotnie w roli zagęszczacza. W zimnej wodzie bowiem gęstnieje i twardnieje, a po nałożeniu go na skórę ponownie roztapia się i ułatwia rozprowadzenie specyfiku na całej powierzchni. Innym powszechnie stosowanym zagęszczaczem jest wosk pszczeli. Poza dogodną konsystencją, jest także bogaty w składniki odżywcze i witaminy.

Autor:

Karolina Podlasek