Olejki do pielęgnacji skóry - czy warto inwestować w środki o naturalnych właściwościach?
Od jakiegoś czasu korzystanie z medycyny naturalnej, a także kosmetyków wykonanych z organicznych składników, na przykład olejków pielęgnujących skórę dotyczy już nie tylko zakręconych na punkcie ekologii użytkowniczej kosmetyków. Warto jednak zastanowić się, czy inwestowanie w nie się opłaca.
Każdy rodzaj skóry ma inne potrzeby i dla każdego istnieją najlepiej dopasowane olejki. Dla skóry suchej, wymagającej zarówno nawilżenia jak i natłuszczenia, najlepsza jest kompozycja olejków z wiesiołka, konopii i nasion granatu czy wersja z orzecha laskowego. Na cerę normalną i mieszaną powinno się stosować olejki lekkie, wpływające na organiczenie sebum i niezatykające porów, np. z lawendy, rozmarynu, mięty, bazylii i goździków. Olejek winogronowy jest odpowiedni dla skóry tłustej, dojrzała potrzebuje składników, które wygładzają i poprawiają jej barwę.
Zobacz również:
Przykładem jest kompozycja z pestek winogron i awokado oraz ziół, olejek różany czy z pestek moreli. Wyjątkowy jest produkt z jojoby, czyli krzewu występującego w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Dlaczego? Nadaje się on do każdego rodzaju cery, co wynika z faktu, że pod względem budowy jest zbliżony do sebum ludzkiego. Poza wpływem na zmiejszenie trądziku czy suchości skóry, pomaga przy atopowym zapaleniu skóry, egzemie czy łuszczycy.
Na nieco większą dowolność można sobie pozwolić w wyborze olejków do ciała, stosowanie każdego jest dla niego zdrowe. Migdałowy zawiera mnóstwo witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki którym wygładza skórę i powoduje, że staje się nawilżona. Ma także działanie antyrozstępowe, jest więcej idealny dla kobiet w ciąży czy na diecie. W walce z celulitisem pomoże Ci produkt z orzechów macadamia. Oprócz tego, że wygładza i napina skórę, chroni ją przed poparzeniem słonecznym.
Niektóre z nich olejków są bardziej uniwersalne – z czarnuszki można stosować do całego ciała, włosów a nawet jako napój. Ma właściwości regeneracyjne, wygładza skórę i powoduje, że staje się ona elastyczniejsza, poprawia jej ogólną kondycję, a także wmacnia włosy. Podobnie sprawa wygląda z olejem kokosowym. Nawilża skórę, można zmywać nim makijaż, a ze względu obecność kwasu laurynowego pomaga w leczeniu trądziku. Poza tym, ze względu na właściwości regeneracyjne, można stosować go jako maseczkę na włosy.
Wydajność, uniwersalność i pewność, że to, co się stosuje, ma naturalne pochodzenie tpowinny przekonać każdą z nas, że warto inwestować w naturalne kosmetyki. Czas więc na wizytę w aptece lub sklepie kosmetycznym.
Autor:
Weronika Fryben