Szukaj

Olejki eteryczne a pielęgnacja skóry

Olejki eteryczne to mocno stężone, czyste esencje, które otrzymywane są w wyniku procesu destylacji parowej z kwiatów, ziół, nasion, korzeni, kory, liści, gałązek i żywic. Mogą być również wyciskane ze skórek owoców cytrusowych. Olejki charakteryzują się bardzo intensywnym zapachem oraz terapeutycznym działaniem, są znane i stosowane od tysięcy lat w aromaterapii, pielęgnacji zdrowia i urody.

Podziel się
Olejki do kąpieli Fot. Karen Barefoot / sxc.hu
Olejki eteryczne są „duszą” rośliny, z której zostały uzyskane. Każda kropla esencji, siły życiowej rośliny, zawiera organiczne związki chemiczne i hormony roślinne, które dotleniają, rozjaśniają i wygładzają skórę oraz działają regenerująco, łagodząco i upiększająco. Warto włączyć olejki eteryczne do wykonywanych na skórze zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych, ponieważ odżywiają, odmładzają i odnawiają komórki skóry. Olejki eteryczne wykazują również działanie detoksykujące. Dobre olejki eteryczne ulegają całkowitemu wchłonięciu, docierają aż do warstwy tkanki podskórnej, w przeciwieństwie do innych składników kremów nawilżających, które pozostają na powierzchni skóry i nie docierają do niej, aż tak głęboko.

Olejki eteryczne wykorzystywane w czasie zabiegów terapeutycznych, kontaktują się z organizmem na dwa sposoby, poprzez drogi oddechowe, działając na zmysł węchu lub wnikając przez skórę. Pielęgnacja skóry dzięki intensywnym wrażeniom węchowym łączy się z dobrym oddziaływaniem na samopoczucie.

W zależności od surowca, z którego są otrzymywane olejki eteryczne wykazują działanie między innymi nawilżające, relaksujące, bakteriobójcze, jak również regenerują i odmładzają skórę. Dobranie odpowiedniego olejku, gwarantuje rozluźnienie, wyciszanie, uspokojenie, harmonię albo pobudzenie. Olejki eteryczne w kosmetyce są wręcz niezastąpione. Podstawowym narzędziem w pracy z olejkami jest masaż. Do wykonania masażu potrzebny jest olej bazowy, w którym rozcieńczymy olejki. Może to być również zwykły olej słonecznikowy czy lżejszy olej z pestek winogron, którego używamy w kuchni. Olejki eteryczne można też z powodzeniem stosować przy kąpieli, wystarczy dodać kilka kropel esencji, podczas gdy wanna napełnia się ciepłą wodą. Taka kąpiel działa niezwykle odprężająco, pobudzająco i łagodząco zarówno na ciało, jak i umysł. Dodatkowo, wrażenia zapachowe zapewnią chwilę całkowitego zapomnienia i relaksu. Z pewnością po takiej kąpieli powrócą siły witalne. Olejki eteryczne również wspaniale sprawdzają się przy inhalacjach. Kilka kropel dodanych do gorącej wody doskonale usprawni nasze drogi oddechowe i korzystnie wpłynie na stan skóry, po zabiegu będzie ona nawilżona i wygładzona.

W zabiegach pielęgnacyjnych skóry świetnie sprawdzi się olejek geraniowy. Jest to olejek barwy jasnozielonej, o silnym, miętowo-słodkim zapachu, poprawiającym nastrój. Olejek geraniowy jest doskonały do cery normalnej i tłustej, ma właściwości ściągające, jak również usuwa toksyny i redukuje cellulit.

Olejek cyprysowy o lekko niebieskiej barwie i niezwykle ciekawym zapachu jest wspaniały dla skóry suchej lub dojrzałej, wykazuje właściwości przeciwwirusowe oraz nadaje się do usuwania brodawek.

Olejek z drzewa herbacianego ma jasnożółtą barwę i ostry zapach. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, wspomaga gojenie trądziku oraz ran i skaleczeń. Przy zabiegach pielęgnacji skóry dobrze sprawdzają się też olejki z rumianku, rozmarynu, mięty pieprzowej, lawendy lekarskiej, kocanki włoskiej, jałowca pospolitego, inuli czy eukaliptusa.

Bądź świadomym klientem

W odróżnieniu od zwykłych olejów roślinnych, bądź tych uzyskiwanych z orzechów, olejki eteryczne nie są tłuste w dotyku i szybko się wchłaniają. Dzieje się tak dlatego, że nie zawierają kwasów tłuszczowych oraz nie wykazują tendencji do jełczenia, jak to się dzieje, w przypadku olejów roślinnych. Tym kryterium można się kierować przy wyborze dobrej jakości olejku eterycznego. Innym testem na jakość, jest sprawdzenie lotności olejku. W tym celu należy umieścić 1-2 krople olejku na czystym kawałku papieru, rozmasować i pozostawić na 5-10 godzin. Po autentycznym olejku eterycznym nie pozostanie żaden ślad, ewentualnie jakiś minimalny. Watro też dokładnie sprawdzić etykietę olejku eterycznego (rocznik i pochodzenie), oczywiście trzeba się liczyć z większym kosztem, ale kupując droższy, dobrze sprawdzony olejek, można zyskać pewność, że kupujemy w pełni wartościowy, wysokiej klasy produkt. W procesie ekstrakcji olejków eterycznych stosuje się metody wykorzystujące niskie ciśnienie i niską temperaturę w celu zapewnienia, jak najwyższej jakości zapachu i jak najlepszych właściwości terapeutycznych. Dobre olejki eteryczne można kupić w sklepach zielarskich oraz wielu sklepach ze zdrową żywnością. Szeroki asortyment esencji również oferują sklepy internetowe.

Zrób mały test na uczulenie!

W celu sprawdzenia czy olejek eteryczny nie wywoła reakcji uczuleniowej, należy zmieszanym olejkiem z olejkiem bazowym (nigdy nie nakładaj nierozcieńczonej esencji wprost na skórę!), posmarować skórę za uchem, wewnętrzną powierzchnię nadgarstka lub skórę pod kolanem i odczekać 12-24 godzin. Jeżeli nie zauważysz podrażnień na skórze, śmiało możesz stosować wybrany olejek eteryczny.

Dowiedz się, jak przechowywać olejki!

Olejki eteryczne to silnie stężone substancje, absolutnie nie należy ich spożywać, dlatego warto przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt. Aby móc długo przechowywać olejek eteryczny powinniśmy zadbać o to, ażeby buteleczka, w której znajduje się esencja, miała plastikową nakrętkę.

Z kolei, żeby zachować moc i jakość esencji aromatycznych, należy trzymać je w chłodnym miejscu, nienarażonym na bezpośrednie działanie światła słonecznego.

Nigdy nie jest ani za wcześnie, ani też za późno, aby zadbać o swoją skórę. Olejki eteryczne są świetnym i trafionym wyborem jeżeli mowa o pielęgnacji ciała, ze względu na niesamowitą łatwość, z jaką się wchłaniają w skórę. Kojące działanie olejków eterycznych, które są bardzo cennymi sprzymierzeńcami urody, odmłodzi i nada blask skórze. Człowiek jest częścią natury, dlatego najlepiej służą mu właśnie naturalne produkty.


Autor:

Roksana Dunka-Piekarska