Po co nam płyn do płukania ust?
Zdrowy, piękny i biały uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Często wydaje nam się, że stosowanie odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do mycia zębów wystarczy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej, stan naszego uzębienia i dziąseł. Dopiero, gdy pojawiają się problemy, wtedy sięgamy po płukanki do ust.
Skąd się wzięły?
Płukanki jako pierwsi zastosowali Chińczycy. Początkowo były to mieszanki ziołowe pochodzenia roślinnego, później zaczęto używać soli glinu, octu, mirtu. Przez długi czas mieszanki te stosowano do leczenia bólu gardła, pielęgnacji ran i skóry. Jednak od początku wiedziano, że odświeżają one oddech. Dopiero niedawno, bo ok. 60 lat temu odkryto działanie antybakteryjne płukanek, łącząc substancje naturalne ze związkami chemicznymi.
Specyfika płynów
Codzienne używanie płynu do płukania jamy ustnej zmniejsza ilość bakterii, zapobiega przebarwieniom, a także powstawaniu próchnicy, parodontozy i innych dolegliwości. W jamie ustnej znajduje się ponad 400 gatunków bakterii i niektóre z nich mocno przywierają od zębów, wytwarzając szkodliwe substancje. Regularne usuwanie tej gromadzącej się stale płytki, zapobiega przewlekłemu zapaleniu dziąseł i tkanek przyzębia. Płyny usuwają także resztki jedzenia i redukują liczbę drobnoustrojów.Podstawowe zasługi płynów:
- zwalczają bakterie nawet w trudno dostępnych miejscach;
- najlepsza szczoteczka i nić dentystyczna nie dotrze do zakamarków i szczelin między międzyzębowych, a tam właśnie gromadzi się największa ilość bakterii;
- opieki wymagają również nasze dziąsła, których nie potraktujemy szczoteczką (z wiadomych względów ryzyka podrażnienia), a jedynie płynem;
- chronią przez próchnicą i powstawaniem ubytków. Dzięki nim łatwiej także usunąć płytkę nazębną, a jeżeli wybrany przez nas płyn zawiera fluor, to dodatkowo chroni on szkliwo zębów.
- odświeżają oddech - płyny pomagają usunąć lotne związki siarki, które przyczyniają się do produkcji bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Pozostawiają więc przyjemne uczucie świeżości i czystości po szczotkowaniu zębów. Przywracają odpowiedni poziom odczynu pH w ustach.
- wybielają - często płyny do płukania mają właściwości wybielające uśmiech. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni sięgać po chemiczne środki wybielające, które często niszczą szkliwo.
Zobacz również:
Płyn na alarm
Zdarza się często, że nasze dziąsła bolą i krwawią. Jest to znak o rozwijającym się stanie zapalnym i znak, że płyn jest niezbędny! Zapalenie charakteryzuje się zmianą koloru z naturalnie różowego na czerwony i towarzyszy temu ból, obrzęk i nadwrażliwość. Bierze się z rozwoju kamienia nazębnego, w obrębie którego bakterie mają swobodę rozmnażania się. Płyn w tym przypadku przede wszystkim ograniczy występowanie bakterii, ale również dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, zwalczy dolegliwość.Jaki płyn jest dla nas odpowiedni?
Płukanki możemy przygotować sami w domu i mają one przeważnie postać roztworów solnych, sody oczyszczonej lub naparów ziołowych. Głównymi składnikami są wówczas rumianek i szałwia, jednak nie mają one takiej skuteczności, jak dostępne w każdej drogerii i aptece płyny chemiczne.Wybór prawidłowego środka nie jest łatwy z racji szerokiej gamy produktów tego typu na rynku farmaceutycznym. Jedne jedynie odświeżają oddech, inne redukują płytkę nazębną. Są też takie, które łagodzą nadwrażliwość, zapobiegają paradontozie i innym stanom zapalnym. Najlepsze więc będą te, które w swoim działaniu skupiają jak najwięcej właściwości. Podczas wyboru powinniśmy prześledzić ulotkę dołączona do opakowania i skupić się na spisie składników, z których każdy pełni inną rolę:
- związki amonowe- działają antybakteryjnie;
- dwuguanidyny- działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie;
- sole cynku- pozwalają utrzymają naturalną biel zębów;
- sole potasu- zwalczają nadwrażliwość;
- witamina E- uszczelnia naczynia krwionośne i nabłonek jamy ustnej;
- cytrynian sodu i boran sodu- zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego i usuwają przebarwienia;
- fluor- chroni szkliwo i wzmacnia zęby;
- alkohol- działa antybakteryjnie, ale również może powodować inne podrażnienia.
Dla najmłodszych dzieci najodpowiedniejsze będą łagodne płyny, które stosowane po szczotkowaniu wskażą miejsca niedoczyszczone- w ten sposób maluch nauczy się prawidłowo czyścić zęby. Młodzież powinna używać tych płukanek, które zawierają przeciwpróchniczy fluor. Szczególnie tym, które noszą aparat ortodontyczny, płyn do płukania pomoże usunąć resztki pokarmu spod drucików aparatu.
Jak stosować płyn?
Sposób użycia przeważnie jest opisany na ulotce dołączonej do płynu. Istnieje kilka sposobów stosowania. Zaleca się płukanie ust przed szczotkowaniem zębów- pomaga to w rozmiękczeniu zalegającej płytki nazębnej, dzięki czemu usunięcie jej staje się łatwiejsze, a samo czyszczenie zębów dokładniejsze. Płyn zastosowany po szczotkowaniu chroni zarówno zęby jak i dziąsła przed bakteriami, usuwa je spomiędzy szczelin i zapewnia świeży oddech. Kolejna opcja stosowania jest profilaktyczne płukanie pomiędzy szczotkowaniem, np. po posiłku.O potrzebie pielęgnacji zębów możnaby mówić bardzo dużo. Pamiętajmy, że odpowiednia higiena nie tylko nada naszym zębom zdrowy i piękny wygląd, ale także uchroni nas przez wieloma nieprzyjemnościami tj. bólami i niepotrzebnymi wizytami u stomatologa. Zastanówmy się, czy nie warto poświecić 60 sekund dziennie dla lepszej kondycji naszej jamy ustnej i dla własnego samopoczucia.
Autor:
Agnieszka Augustowska