Problemy z łupieżem
Łupież nie jest bardzo groźnym schorzeniem, które w jakikolwiek sposób mogłoby zagrażać naszemu życiu, ale bez wątpienia stanowi nieprzyjemny defekt kosmetyczny. Osoby posiadające łupież chcą się go pozbyć przede wszystkich ze względu na walory estetyczne. Problem łupieżu dotyka znaczną część populacji.
Jakie są przyczyny łupieżu?
Najczęściej pojawia się w związku z podrażnieniem skóry, czemu winne mogą być szampony, żele lakiery, itp. W niektórych sytuacjach winowajcą okazuje się być woda, choćby ta z dużą ilością chloru. Skóra, która została zmieniona zapalnie staje się bardziej wrażliwa, dlatego czasami pomimo zaprzestania stosowania szkodliwych środków poprawa nie jest widoczna.Innymi przyczynami są:
- nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji
- niedokładne spłukiwanie kosmetyków z włosów
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy
- zmęczenie
- stres
- nieprawidłowa dieta
- osłabienie organizmu
W niektórych sytuacjach łupież dotyka osoby często korzystające z basenów. Duże ilości chloru w wodzie na różnego rodzaju kąpieliskach przyczyniają się do wysuszenia skóry lub pojawienia się na niej miejsc wybitnie łojotokowych.
Poza tym powstawaniu łupieżu sprzyja wysuszona skóra głowy oraz niewłaściwe kosmetyki. Niekiedy okazuje się, ze choroba ma podłoże genetyczne. Warto wiedzieć, że w przypadku łupieżu zapobieganie jest zdecydowanie prostszym procesem niż leczenie, dlatego też lepiej nie używać przyborów toaletowych obcych osób.
Zobacz również:
Wyróżniamy kilka rodzajów łupieżu:
- łupież zwykły opiera się na drobnopłatowym łuszczeniu się naskórka bez występowania objawów zapalnych. Schorzenie najczęściej przytrafia się osobom, które nie ukończyły 20 roku życia. Niekiedy dochodzi do przekształcenia się w łupież tłusty. Zwykły łupież nie powoduje uszkodzenia włosów.
- łupież łojotokowy rozwija się z łupieżu zwykłego. Drobne, białe łuski ulegają przekształceniu w tłuste, żółte i tworzące trupy zmiany. Wraz z chorobą często występuje świąd. W niektórych wypadkach dochodzi do łysienia łojotokowego. Schorzenie dotyka głównie mężczyzn po 20 roku życia.