Szukaj

Sposoby na wrastające włoski

Wrastające włoski to problem, z którym niejedna z nas boryka się od dłuższego czasu. Jest to częste i mało przyjemne zjawisko, zwłaszcza po depilacji. Skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona i zamiast cieszyć się pięknymi, gładkimi nogami, zastanawiamy się jak uniknąć takich niespodzianek na ciele. Sprawdźmy więc sposoby na wrastające włoski.

Podziel się
Kobieta o kręconych włosach Fot. WellDerm

Przyczyny wrastających włosków

Istnieje wiele sposobów depilacji, a wraz z nimi masa różnych skutków ubocznych. Do najczęstszych zaliczamy przesuszenie skóry, podrażnienia, zaczerwienienia, a często nawet stan zapalny. Z tym ostatnim mamy do czynienia, kiedy włos wrasta w skórę i nie może przebić się na jej powierzchnię. Depilacja domowa, w tym zwykła maszynka, wosk, niesie ze sobą wiele konsekwencji, natomiast znacznie mniej dolegliwości odczuwamy po zabiegu laserowym, wykonywanym u kosmetyczki. Często zastanawiamy się jakie są przyczyny wrastania włosków.

Wyróżnia się dwie główne. Mianowicie, depilacja nie pomaga nam w usunięciu włosa wraz z cebulką, co powoduje, iż tkwi on pod naskórkiem i nie mogąc przebić się na powierzchnię, rośnie pod nim. Podczas stosowania wosku, depilatora, czy też innych metod następuje osłabienie zarostu, a co za tym idzie? Nie ma on siły przebicia! Jakie są tego skutki uboczne? Podrażniony meszek włosowy, który często pozostaje zainfekowany przez bakterie, co z kolei stwarza idealne warunki do wytwarzania się ropy. Bardzo ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego sposobu depilacji, aby w jak największym stopniu wyeliminować nieprzyjemne konsekwencje tego zabiegu.

Co stosować na wrastające włoski?

Skóra na nogach, wbrew pozorom, jest bardzo wrażliwa i często narażona na nieprzyjemne zabiegi, jakim jest między innymi depilacja. Warto wiedzieć, czego używać, aby chociaż w minimalnym stopniu zaoszczędzić sobie bólu. Często kobiety sięgają po balsam z mocznikiem lub kwasami owocowymi, co pozwala włoskom przebić się na powierzchnię naskórka. Po zakończonym zabiegu, również konieczną czynnością będzie zastosowanie kremu z właściwościami regenerującymi oraz nawilżającymi, który spowolni odrastanie włosów. Takie kosmetyki mają za zadanie zmiękczać nasz naskórek, poprawiać jego kondycję i elastyczność. Bardzo dokuczliwym problemem jest wystąpienie stanu zapalnego, w postaci czerwonych krost, wówczas należy przez jakiś czas stosować spirytus salicylowy, w celu odkażenia skóry. Kobiety, które nie muszą borykać się z taką dolegliwością powinny, przynajmniej raz w tygodniu, stosować peeling mechaniczny, co pomoże usunąć martwy naskórek. Jeśli takie drastyczne metody nie wchodzą w grę, warto zwrócić uwagę na maseczki złuszczające, które równie dobrze poradzą sobie z resztkami starej warstwy skóry. Najważniejsza jest nawilżenie skóry, ponieważ jej elastyczność i miękkość powodują łatwiejsze przebicie włoska na powierzchnię, a tym samym zmniejszenie ryzyka ich wrastania.

Mocznik o cudownych właściwościach

Często słyszy się o cudownych właściwościach mocznika, jako złotego środka na podrażnioną i suchą skórę. Nie bez powodu jest częstym składnikiem balsamów nawilżających, czy też kremów do rąk. Jest to uboczna, naturalna substancja przemiany białek, która wydalana jest wraz z moczem i potem. Jego zadaniem jest nawodnienie i regeneracja naskórka. Działa kojąco na wszelkie podrażnienia i przesuszenia, a jego niedobór może powodować swędzenie i łuszczenie się skóry. Warto zwracać uwagę na skład kupowanych przez nas kosmetyków, aby nie zabrakło w nich mocznika – szczególnie w produktach do pielęgnacji ciała. Skóra przesuszona i wrażliwa potrzebuje odpowiedniej regeneracji i nawodnienia, których na pewno zapewni jej balsam z dodatkiem mocznika.

Autor: Paulina Klimek