Szukaj

Alergia na gluten

Gluten to białko roślinne występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Jest jednym z najczęstszych alergenów, gdyż u aż 10-25% osób z nietolerancją pokarmową stwierdza się objawy uczulenia na niego, ujawnia się w wieku niemowlęcym lub kilka lat później.

Podziel się
Mężczyzna cierpiący na zgagę

Pierwsze objawy to częste bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, wymioty, wodnisty katar, bladość skóry, osłabienie (także odporności), rozdrażnienie, skłonność do płaczu, częste kolki, zaburzenia wzrostu i podrażnienie skóry - zaczerwienienie, pokrzywka, grudki lub pęcherzyki na pośladkach i ponad nimi, w zgięciach łokci, kolan oraz na twarzy. Objawy dzieli się na natychmiastowe (występujące kilka minut lub godzin po spożyciu pokarmu) lub późne (ujawniające się nawet po upływie 1-2 dni).

Alergia na gluten jest schorzeniem, które występuje u dzieci i w większości przypadków mija z wiekiem. Jeśli występuje u dorosłych, to najczęściej po wysiłku fizycznym w postaci pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, wstrząsu anafilaktycznego lub biegunki. W tym wypadku uczulenie może trwać latami. Jednak występuje też odmiana tego schorzenia, zwana celiakią. Jest to wrodzona nietolerancja glutenu, trwająca przez całe życie. Pojawia się najczęściej w drugim roku życia dziecka, które już od kilku miesięcy je produkty zbożowe. W przypadku zarówno celiakii, jak i zwykłej alergii należy wykluczyć z diety produkty zawierające gluten, czyli przede wszystkim produkty zbożowe (chleby, bułki, wyroby cukiernicze, płatki, kasze, mąki itd.) oraz wędliny zagęszczane glutenem, niskogatunkowe kiełbasy, kaszankę, parówki, mielonki, pasztety, panierowane półprodukty, zupy i sosy w proszku, , majonezy,  wyroby garmażeryjne, produkty zawierające słód i ekstrakt słodowy. Dozwolone są natomiast potrawy z ryżu, kukurydzy, soi, prosa i gryki oraz ziemniaki. Bez ograniczeń można jeść też ryby, warzywa, owoce, przetwory mleczne, orzechy, pestki słonecznika, dyni, kisiele i galaretki (oczywiście tylko jeśli nie występuje w nich mąka pszenna).

Zobacz również:

Warto pamiętać, że gluten wykorzystywany jest w procesach technologicznych poprawiających wygląd niektórych produktów, dlatego jeśli nie kupujemy w zaufanych sklepach, należy sprawdzić czy na pewno nie ma go w naszej żywności. Najprościej zrobić to za pomocą dostępnego w aptece płynu Lugola – jeśli zmieni kolor z pomarańczowego na czarny, oznacza to, że produkt zawiera skrobię i nie powinniśmy go jeść.

Autor: Maria Abramczyk