Alergia na sierść
Alergia na zwierzęcą sierść uniemożliwia wielu osobom posiadania psa lub kota, czyli zwierząt, które najczęściej wywołują alergię. Nowoczesna technologia coraz bardziej umożliwia leczenie alergii lub ograniczenie jej działania na organizm.
Czym jest alergia na sierść?
Co ciekawe, człowiek nie jest uczulony tylko na sierść danego zwierzaka. Lecz na wszystko to, co w tej sierści się znajduję. Około 15% osób na całym świecie jest uczulona na sierść, zwłaszcza kota. W ich sierści znajduje się wiele różnych składników czy bakterii. Na przykład naskórek osoby z którą przykładowy kot miał styczność czy resztki śliny, którą zwierzak się oczyszczał. To właśnie te substancje wywołują alergię u człowieka. Dlatego bardzo często pojawić się może również w momencie, kiedy osoba uczulona na sierść kota czy psa wchodzi do pomieszczenia w którym wcześniej jakieś z tych zwierząt, znajdowało się.
Alergia występuje najczęściej na sierść:
- kota,
- psa,
- jakiegoś ptaka, np.: kanarka czy papugę,
- konia,
- gryzonie, np.: mysz.
Objawy alergii
Najczęściej występującym objawem jest kichanie. Już po nim, dana osoba może stwierdzić, czy w pobliżu nie znajduje się jakiś kot. Dodatkowo, mogą pojawić się trudności z oddychaniem, a z tym może pojawić się kaszel. Innymi objawami może być łzawienie oczu, katar, wysypka czy świąd. Jednak te objawy pojawiają się zazwyczaj po bezpośrednim kontakcie z danym zwierzakiem. W niektórych przypadkach, alergia może prowadzić do powstania niebezpiecznych chorób, takich jak astma czy zapalenia zatok.
Czy alergię można wyleczyć?
Istnieją pewne metody w medycynie, które umożliwiają ograniczenie objawów alergii lub mogą powodować wyleczenie w pewnym stopniu. Najczęściej jednak, najlepszą metodą jest usunięcie przyczyny alergii, czyli w tym przypadku jakiegoś zwierzaka. Jednak nie jest to konieczne w sytuacji gdy alergia jest łagodna. Przy takim rodzaju alergii, dużo może zdziałać sama regularność sprzątania w domu po swoim pupilu. Wiadomo, że zwierzaki przemieszczają się od miejsca do miejsca przenosząc ze sobą wszystkie substancje powodujące alergię. Dlatego regularne sprzątanie może w dużej mierze wyeliminować część składników i zredukować objawy do minimum.
W leczeniu stosowane są również lekarstwa antyalergiczne. Ograniczają bądź całkowicie likwidują występowanie objawów spowodowanych alergią. Do tego typu leków zaliczyć możemy: leki przeciwhistaminowe, leki odkurzające naczynia czy kortykostoridy donosowe i wziewne. Po dokładnej analizie i poznaniu przyczyny można dostosować odpowiednią metodę leczenia oraz przeprowadzić odczulanie na dany czynnik. Dodatkowo, możliwe jest zastosowanie szczepionki, której zadaniem jest uodpornienie organizmu oraz „nauczenie go” tolerowania czynników wywołujących alergię.