Alergie pokarmowe u dzieci
Alergie pokarmowe mogą być bardzo uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Nie są jednak one tak częste jak mogłoby się wydawać. W niektórych przypadkach bardzo łatwo pomylić alergię z nietolerancją pokarmową. Alergie pokarmowe są najczęściej wywoływane przez mleko, jajko, ryby, mięczaki, orzechy włoskie, ziemne oraz pszenicę i soję.
Typowe objawy alergii:
- obrzęk warg
- wymioty
- biegunka
- pokrzywka
- wyprysk
- świszczący oddech
- trudności w oddychaniu
Dziecko nie może być uczulone na mleko matki, jednak u niektórych dzieci może się rozwinąć reakcja na małe ilości białek pochodzących z diety matki, a zawarte w jej pokarmie. Najpowszechniejsze alergeny mogą przenikać do mleka matki po upływie 2 – 6 godzin po zjedzeniu przez nią danych pokarmów.
Ciężej jest ustalić na co są uczulone starsze dzieci. Alergia u starszych dzieci najczęściej objawia się pokrzywką i świszczącym oddechem, natomiast u młodszych dzieci kolkami, słabym rozwojem, a niekiedy nawet domieszkami krwi w stolcach. Alergia pojawia się po około godzinie od zjedzenia danego rodzaju pokarmu.
W przypadku, gdy dziecko doznało gwałtownej reakcji na spożyty pokarm, należy natychmiastowo zabrać je do lekarza. Jeśli pojawiają się mało konkretne objawy bardzo pomocne może być prowadzenie dzienniczka spożywanej żywności. Należy zapisywać w nim nazwy handlowe oraz skład wszystkich zjedzonych pokarmów.
Rozpoznanie polega na zebraniu pełnego wywiadu lekarskiego oraz wykonaniu testów skórnych lub badań krwi. W przypadku, gdy podejrzewany alergen pokarmowy zostanie wykluczony i nastąpi spora poprawa, nie oznacza to, że alergia została w pełni rozpoznana.