Szukaj

Astma oskrzelowa - przyczyny, objawy, leczenie

Astma oskrzelowa jest chorobą polegającą na nagłym skurczu oskrzeli, przy towarzyszącym mu obrzęku błony śluzowej oskrzeli i nadmiernym wytwarzaniu śluzu. Wywołuje to zwężenie oskrzeli oraz wzrost oporu podczas oddychania. Główną przyczyną skurczu jest nadmierna reakcja alergiczna na dany bodziec, tzw. alergen.

Podziel się
Inhalator
Najczęstszymi czynnikami wywołującymi astmę oskrzelową są alergeny wziewne, czyli takie które dostają się do organizmu drogami oddechowymi.

Są to głównie:

  • kurz domowy
  • pierze
  • sierść zwierząt domowych
  • pyłki roślin i pleśni
W niektórych rzadkich przypadkach do powstania astmy mogą się także przyczynić różnego rodzaju pokarmy i leki.

Astma oskrzelowa najczęściej rozwija się już w dzieciństwie, choć może ujawnić się w każdym wieku. Choroba w lekkiej postaci przebiegać jako epizodyczne, lekkie napady duszności, natomiast  w postaci ciężkiej może prowadzić do ciężkiego inwalidztwa oddechowego. Choroba może przebiegać z okresami przypominającymi całkowite wyleczenie. U części chorych po zetknięciu z różnymi drażniącymi substancjami chemicznymi może dojść do drastycznego pogorszenia stanu zdrowia.

Objawy:

  • nagle pojawiająca się duszność
  • świszczący oddech
  • kaszel z odkrztuszaniem niewielkiej ilości szklistej wydzieliny
  • zasinienie twarzy
Chory ma problemy z wdychaniem powietrza, a jeszcze większy trud sprawia mu wydychanie. Podczas napady astmy niezbędna jest szybka pomoc choremu. Musi on przyjąć odpowiednie leki, a jeśli takich nie posiada konieczne jest wezwanie pogotowia. Napady takie pojawiają się najczęściej w nocy, wybudzając chorego ze snu.

W leczeniu najważniejsze się znalezienie czynnika wywołującego chorobę. W tym celu przeprowadza się próby skórne z zestawem różnych alergenów. Polegają one na podskórnym podaniu substancji mogących wywoływać objawy uczuleniowe. Jeżeli dana osoba jest uczulona na którąś z substancji na skórze pojawia się zaczerwienienie lub bąbel z towarzyszącym swędzeniem.

Leczenie astmy oskrzelowej ogólnie dzieli się na leczenie napadu i leczenie między napadami. Podczas napadu choremu podaje się leki rozkurczające oskrzela oraz hormony kory nadnerczy. Leczenie między napadami polega głównie na odczulaniu, czyli podawaniu choremu coraz większych dawek alergenu, aż w końcu dojdzie do tolerowania dawek.