Szukaj

Astma oskrzelowa - przyczyny, objawy, leczenie

Astma oskrzelowa jest jedna z chorób układu oddechowego. Osoby chore mają napady kaszlu oraz duszności, które są skutkiem zwężenia dróg oddechowych polączonych z nadreaktywnością oskrzeli. Przepływ powietrza jest ograniczony przez co chorzy mają poważne problemy z oddychaniem. Jest to choroba, którą można, a nawet trzeba leczyć.

Podziel się
Maska tlenowa sxc.hu

Choroba ta charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem napadów oraz okresów ich zaniku. Astma oskrzelowa jest bardzo niebezpieczna dla życia chorego. Może doprowadzić nawet do jego śmierci.

Przyczyny astmy oskrzelowej

Bardzo często astma powiązana jest z występowaniem reakcji alergicznych,
Przyczynami, które wywołują dychawice oskrzelową są; skurcz mięśni gładkich oskrzeli oraz ich obrzęk. Powodem może być również zalegający w pechęrzykach płucnych oraz oskrzelach gęsty śluz, który może doprowadzić do zatkania kanalików oskrzelowych.

Pośrednimy czynnikami, które mogą wpłynąć na występowanie astmy oskrzelowej są warunki środowiskowe. Dużo więcej zachorowań zaobserwowano w dużych agomeracjach, co dowodzi teorii mówiącej o szkoliwym działaniu zanieczyszeń na stan naszych dróg oddechowych. Bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie ma palenie papierosów, które zwiększa ryzysko występownia dychawicy oskrzelowej aż o 30%!

Wpływ na niebezpieczne napady duszności mają czynniki fizyczne. Zalicza się do nich niską temperaturę, stres, a także zaburzenia hormonalne.

Objawy choroby

Głównymi objawami, które towarzyszą astmie oskrzelowej są uporczywy kaszel oraz uczucie duszności w klatce piersiowej. Jednym z symptomów, który powinien nas zaniepokoić jest świszczący oddech.

Musimy bacznie obserwować częstotliwość ich występowania. Często stopień nasilenia jest uzależniony od pory dnia. Uproczywy kaszel najcześciej mozemy zaobserwować w godzinach nocnych oraz porannych. Astma często powoduje problemy z oddychaniem podczas snu.

U większości osób kaszel jest suchy i donośny. Nie stanowi to jednak żadnej regulu. Często dochodzi do zmiany jego rodzaju w ciągu kilku godzin.

Jeśli zauważymy u siebie występowanie podobnych objaw, należy jak najszybciej zasięgnąć fachowej porady lekarskiej. Dzięki temu będziemy mogli podjąć leczenie, które umożliwi nam normalne funkcjonowanie.

Sposoby leczenia

Leczenie jest długotrwałe i polega przede wszystkim na przyjmowaniu leków. Często podaje się środki rozkurczające oskrzela, czyli leki β-mimetyczne oraz cholinolityczne, a także pochodne ksantyny. Chorzy na astme oskrzelową przyjmuja leki metodą wziewną poprzez inhalatory ciśnieniowe oraz proszkowe. Stosuje się również urządzenia rozpylające, które zamieniają farmaceutyki w lekką mgiełkę. Są to tzw. nebulizatory.

Niektóre osoby są zmuszone do przyjmowanie leków ogólnoustrojowych. Istnieją różne sposoby ich wchłaniania. Można je zażywać w postaci tabletek, zastrzyków bądź kroplówek.

Najważniejszym celem leczenia jest opanowanie choroby oraz zminimalizowanie jej objawów.

Napady astmy mogą występować z różnym stopniem nasilenia. Ważne jest, aby astmatyk umiał rozpoznać rodzaj swoich napadów. Może się zdarzyć, że wezwanie pomocy będzie nieuniknione. Jest kilka znaków, które informują nas o ciężkim stanie osoby cierpiącej na dychawice oskrzelową.

Przeważnie są nimi trudności przy wypowiadniu pelnych zdań, zawroty głowy, oraz ogólne zamroczenie.
Jeśli będziemy świadkami podobnej sytuacji należy niezwłocznie wezmać pomoc!

Autor: Paulina Krawiec