Szukaj

Brak wapnia a osteoporoza

Podstawowym składnikiem budulcowym kości są związki wapnia. Jest to jeden z podstawowych składników mineralnych, który decyduje o wytrzymałości kości i całego szkieletu. Spożywanie wapnia w odpowiednich ilościach zapewnia właściwy wzrost szkieletu i pozwala osiągnąć maksymalną masę kostną.

Podziel się
szklanka mleka
Odpowiednia podaż wapnia jest niezbędna w diecie ze względu na prawidłowy rozwój kości i uzyskanie maksymalnej masy kostnej. Człowiek osiąga maksymalna masę kostna do 30 roku życia, po tym okresie zaczyna ona regularnie spadać i jest to proces naturalny.

Osiągnięcie maksymalnej masy kostnej przypada na okres od 25-30 roku życia, z czego prawie 90% maksymalnej masy kostnej organizm człowieka osiąga już przed 20 rokiem życia. Dlatego ważne jest spożywanie wapnia w odpowiednich ilościach już od najmłodszych lat.

Pokrycie dobowego zapotrzebowania na wapń pozwala:

  • w życiu dojrzałym zmniejszyć utratę masy kostnej, która związana jest z wiekiem
  • zmniejszyć ilość złamań osteoporotycznych
Dobowe zapotrzebowanie na wapń wynosi 1000 mg. Jedynym źródłem wapnia dla organizmu jest pożywienie. Jeśli organizm pracuje w prawidłowy sposób traci tę sama ilość wapnia, którą przyjął z jedzeniem. Wapń z organizmu jest wydalany wraz z kałem i moczem. W związku z czym bilans spożycia wapnia wynosi zero, gdyż dostarczona przez nas prawidłowa dobowa dawka wapnia jest wydalana.

Natomiast w przypadku gdy nie dostarczymy do organizmu odpowiedniej dawki wapnia, nasz organizm samodzielnie  pobiera  go z kości, wpływając na spadek masy kostnej - prowadząc do powstania osteoporozy.

Lekarze zalecają również zwiększone spożycie wapnia w przypadku kobiet w okresie przed i po menopauzie. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka nasilenia się osteoporozy.

Zwiększone spożycie wapnia z pożywieniem można osiągnąć przez zwiększenie spożycia następujących produktów:

  • mleka
  • produktów mlecznych
  • warzyw
  • ryb o jadalnym szkielecie
  • warzyw liściastych
  • pieczywa wzbogaconego wapniem
  • twardej woda (zawiera większe ilości wapnia)
W Polsce obserwuje się niedostateczne spożycie wapnia, w związku z tym wiele ludzi jest narażonych na ryzyko wystąpienia osteoporozy. Dlatego coraz częściej wskazuje się na przyjmowanie preparatów wapnia.

Jednak o uzupełnieniu wapnia za pomocą preparatów powinien decydować lekarz. Preparaty wapnia są z reguły dobrze tolerowane i nietoksyczne, ale w niektórych przypadkach mogą przyczynić się do powstania zaparć. W związku z tym zaleca się ich przyjmowanie wraz z preparatami magnezu.