Szukaj

Diagnoza i leczenie grypy

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem. Przenosi się ona drogą kropelkową, a najwięcej zachorowań występuje w czasie trwania tzw. sezonowych epidemii.

Podziel się
Mężczyzna z chusteczką do nosa Mission Public Relations

W większości przypadków zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę, w części przypadków mogą występować powikłania i zdarzają się też przypadki śmierci, szczególnie u dzieci, osób starszych i obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami. Są to jednak nieliczne wypadki, zazwyczaj leczona grypa ustępuje całkowicie po około 2 tygodniach.

Grypa rozpoczyna się najczęściej gwałtownie i od początku towarzyszą jej ostre objawy. Nie należy jej mylić z przeziębieniem, które ma wiele podobnych objawów. Dla przeziębienia charakterystyczne jest stopniowe pojawianie się dolegliwości i nieżyt nosa, który nie jest typowym objawem i nie występuje u każdego pacjenta w przebiegu grypy. Okres najbardziej nasilonych objawów ostrej infekcji wirusowej górnego układu oddechowego trwa zwykle około 3–4 dni. Wydłużenie tego okresu jest wskazaniem do wizyty lekarskiej.

Podstawowe objawy grypy to:

  • wysoka gorączka;
  • bóle głowy i mięśni;
  • suchy, uciążliwy kaszel, przechodzący z czasem w wilgotny;
  • dreszcze;
  • brak apetytu.

Nieleczona grypa może dać cały szereg powikłań dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem i szybkie rozpoczęcie kuracji. Największą korzyść z leczenia można uzyskać, gdy leczenie zostanie zastosowane w czasie pierwszych 24–30 godzin od początku choroby.

Stąd wskazanie na niektórych lekach przeciwgrypowych, by zażyć je natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów infekcji wirusowej. Za ciekawostkę można uznać fakt, że podawanie placebo znacznie skraca czas trwania choroby, co może sugerować, że w dużej mierze nastawienie pacjenta wpływa na przebieg kuracji.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne przeciw grypie. Wirusy grypy są bardzo różnorodne i łatwo ulegają mutacji tworząc nowe odmiany. Z tego względu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) co roku określa linie wirusa, których spodziewa się, że będą powodować zachorowania w następnym sezonie grypowym.

Szczepionki są produkowane z linii zalecanych przez WHO i ich skuteczność zależy od trafności przewidywań. Według przeglądu kilkudziesięciu badań sporządzonych przez Cochrane Collaboration, żywe szczepionki zmniejszyły liczbę zachorowań u dzieci (2-16 lat) o 33%, inaktywowane o 36%. U dorosłych szczepienia zmniejszyły ryzyko zachorowania o 15%.

Potwierdzone też zostało, że odpowiednia ilość snu, racjonalna, bogata w witaminy dieta oraz nieprzeciążanie organizmu znacznie poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego co pozwala uniknąć grypy. Niestety nawet najzdrowszy możliwy tryb życia nie zapewni nam 100% ochrony przed tą częstą, bardzo skorą do zmian we własnej budowie chorobą.

Autor: Bartłomiej Cerek