Odra – przyczyny, objawy, leczenie
Odra to jedna z najczęstszych chorób dzieci, chociaż chorować na nią mogą nawet dorośli. Jakie są jej przyczyny i objawy? Jakie podjąć leczenie, jeżeli już się zachoruje?
Przyczyny odry
Wirus, który wywołuje odrę, atakuje tylko i wyłącznie ludzi. Jest to choroba, którą można zarazić się w bardzo łatwy sposób.
Zakażenie odrą występuje drogą kropelkową. Okres, w którym rozwija się choroba to ok. 8-12 dni, a największa szansa na zarażenie innych, to czas przed wysypką, przez co ciężko zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Po ustąpieniu wysypki wirus odry utrzymuje się w organizmie przez ok. 4 dni.
Objawy
Istnieją dwie fazy odry, które znacząco się od siebie różnią.
Pierwszym etap:
- zapalenie spojówek,
- katar,
- wysoka gorączka (czasami może ona sięgać nawet 40 stopni),
- nieżyt gardła,
- suchy kaszel,
- białe plamki na wewnętrznej stronie policzków.
Zobacz również:
Drugi etap to dalszy etap gorączki, do której dołącza wysypka. Na początku wysypka wychodzi za uszami, później przechodzi na twarz i resztę ciała.
Powikłania
Najczęstszymi powikłaniami odry są: biegunka, zapalenie krtani, mięśnia sercowego, bądź ucha środkowego. Rzadko zdarzają się zapalenia mózgu, które zazwyczaj prowadzą do zgonu.
Leczenie odry
Nie ma żadnej, ściśle ustalonej profilaktyki w przypadku odry. Często, aby ograniczyć nowe zachorowanie stosuje się szczepienia. Taka szczepionka zawiera cząsteczki nieaktywnego wirusa, które pobudzają reakcje odpornościowe. Uważa się, że szczepionki są bardzo skuteczną metodą. Niekiedy jedna szczepionka może nie wystarczy, dlatego w takich przypadkach zaleca się ponowne szczepienie.
Ważne, aby jak najwcześniej pomyśleć o szczepieniu, który zazwyczaj gwarantuje, że dana osoba nie zarazi się wirusem odry. Dzięki rozwiniętej medycynie nie jest to już choroba na skalę światową.
Autor: Emilia Dłużewska