Szukaj

Rzeżączka - przyczyny, objawy, leczenie

Rzeżączka to choroba zakaźna, która najczęściej przenoszona być może drogą płciową. Wywołana jest przez bakterię dwoinki rzeżączki. Bakteria zaatakować może różne partie ciała. Może być to cewka moczowa, genitalia, odbyt lub jama ustna czy gardło. Zaatakowane mogą zostać również oczy.

Podziel się
Para w łóżku Fot. rt69, CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

Przyczyny rzeżączki

Rzeżączką można zarazić się przez wiele czynników przenoszących bakterię. Najczęściej jest to stosunek płciowy z osobą zakażoną. Oprócz tego, do zakażenia może dojść przez kontakt z przedmiotami higieny codziennej, z którymi chory miał kontakt. Czyli mydło, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, czy inne przedmioty podobnego zastosowania.

Również często zakażenie pojawia się u noworodków w trakcie choroby matki. Wirus atakuje nowo narodzone dziecko i w konsekwencji doprowadzić może nawet to zapalenia spojówek co może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku. Istnieje również wiele udokumentowanych przypadków, które stwierdzają, że do zarażenia może dojść nawet poprzez używanie publicznych urządzeń sanitarnych. Mogą być to nawet ręczniki, termometry czy nawet brudne ręce pracownika służby lekarskiej lub pomocy pielęgniarskiej.

Objawy rzeżączki

Objawy mogą różnić się w zależności od danej płci. Związku z czym, dzieli się objawy na te występujące u kobiet i na te pojawiające się u mężczyzny.

Objawy rzeżączki u mężczyzn:

  • ropny wyciek z cewki moczowej,
  • pieczenie lub ból podczas oddawania moczu.

Objawy rzeżączki u kobiet:

  • upławy,
  • zaburzone cykle miesiączkowe,
  • obfita menstruacja.

Leczenie rzeżączki

Istotną informacją jest fakt, że bakteria dwoinki rzeżączki nie jest w stanie przeżyć w suchych warunkach, gdyż podatna jest na wysychanie. Przystosowana jest głównie do życia w organizmie człowieka, a konkretnie w materiale ropnym, gdzie przeżyć może nawet do kilkunastu godzin. Istotne jest natychmiastowe skontaktowanie się ze specjalistą i przystąpienie do leczenia.

Leczeniem jest zazwyczaj farmakoterapia. Podaje się głównie penicylinę domięśniowo metodą uderzeniową czyli co 1-2 dni. Podawany jest również lek powstrzymujący nadmierne wydalanie przez nerki. Dodatkowo lek ma za zadanie zwiększyć stężenie penicyliny we krwi.

W przypadku rzeżączki zaleca się stosowanie profilaktyki. W tym przypadku jest to regularne badanie oraz odpowiednie metody antykoncepcji, które pozwolą uchronić organizm od wirusa. W ostateczności powinno się zrezygnować z współżycia płciowego, by chory partner mógł w pełni pozbyć się tego szkodnika z organizmu.

Autor: Damian N.