Szukaj

Czerwonka bakteryjna

Czerwonka bakteryjna, inaczej szigeloza jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez pałeczki Shigella. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w krajach o niskim standardzie życia, gdzie dbałość o higienę nie jest dobrze rozwinięta. Sporadycznie zdarza się także w krajach zaawansowanych. Najczęściej występuje latem.

Podziel się
Mycie dłoni

Sposoby zarażenia

Co wynika z powyższego akapitu, zarażenie czerwonką bakteryjną związane jest z odpowiednią higieną. Należy więc się o nią troszczyć, poprzez częste mycie rąk i dezynfekowanie odchodów, zwłaszcza ludzi, którzy przechodzili kiedyś tę chorobę. Na przypadłośc tę można zapaść także przez wodę, żywność, przedmioty codziennego użytku, a jej przenosicielami, oprócz ludzi są muchy.

Objawy choroby

Do wystąpienia objawów choroby dochodzi, gdy u człowieka pojawi się minimum 200 bakterii. Okres, po jakim pojawią się objawy to od 2 do 5 dni, po czym wystąpią:
  • ostra, wodnista biegunka
  • biegunka utrzyumująca się dłużej niż 48 godzin
  • gorączka ok. 38-39 C
  • czasami nudności i wymioty
W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się także:
  • kurczowe bóle brzucha
  • bolesne parcie na stolec
  • odwodnienie
Trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią także:
  • tętno powyżej 100/minutę
  • obecnośc krwi lub ropy w stolcu
  • bolesne kurcze nóg
  • inne objawy

Przebieg choroby

Bakterie, penetrujące jelita wydzielają toksyny, które uszkadzają błonę śluzową, czego skutkiem jest biegunka. Niezbyt często występuje zespół hemolityczno-mocznicowy, pojawiający się u niemowląt i małych dzieci, prowadzący do zaburzeń pracy nerek. Shigella mogą także doprowadzić do krwotoku z jelit i perforacji powikłanej zapaleniem otrzewnej. U ludzi niedożywionych oraz tych o uszkodzonej odporności czerwonka bakteryjna może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Niektórzy ludzie po przejściu czerwonki stają się bezobjawowymi nosicielami bakterii.

Leczenie

Podstawą lecznia czerwonki bakteryjnej są antybiotyki (najczęściej Biseptol). Aby nie dopuścić do wstrząsu hipowalemicznego, w którym dochodzi do gwałtowengo obniżenia ciśnienia krwi, należy w czasie terapii pić dużo płynów, zwłaszcza czystej wody (ok.3-4 litry dziennie). Jeść można dopiero po 2-3 dniach choroby, na początku tylko lekkostrawne pokarmy. Surowe warzywa i owoce dozwolone są dopiero po całkowitym wyzdrowieniu. Przez okres choroby najlepiej pozostać w łóżku.

Nieleczona czerwonka bakteryjna jest bardzo niebezpieczną chorobą. Może prowadzić do konplikacji, takich jak zespół hemolityczno-mocznicowy, który może się pojawić także u dorosłej osoby, wstrząs hipowalmiczny czy też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dlatego też ważne jest, by po wystąpieniu któregokolwiek z objawów niezwłocznie zgłosić się do lakarza.

Ewelina Szczepańska