Egzema - przyczyny, objawy, leczenie
Czym jest egzema? Pomimo epidemii wywołanej przez to schorzenie, nadal mało kto orientuje się co kryje się za tym konkretnym terminem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Problem jest wstydliwy, a na słowo ‘grzybica’ ludzie reagują obrzydzeniem i zdecydowaną chęcią ucieczki. Jednak większość z nas podświadomie czuje, że powinno być inaczej.
Ogólnoustrojowe zakażenie grzybami lub drożdżakami może skutkować wystąpieniem wielu chorób. Bowiem w wyniku długotrwałego współistnienia w organiźmie człowieka mogą one powodować stany zapalne nie tylko poszczególnych organów, a całych układów narządów. Co więcej, przyczyna tkwi o wiele głębiej niż by się wydawało i jest bardzo trudna do usunięcia.
W wyniku z pozoru niegroźnego osłabienia organizmu, drożdżak Candida bytujący na codzień we florze bakteryjnej każdego z nas może przejąć kontrolę nad naszym organizmem. Liczne symptomy takie jak bóle głowy, stawów, łuszczyce, czy zapalenie okrężnicy to dopiero początek góry lodowej.
Na czym polega szkodliwe działanie Candida Albicans? Otóż, chodzi tu oczywiście o toksyny wytwarzane przez drożdżaka, który może uwolnić do organizmu ponad 80 tego typu substancji. Trucizny gromadzą się przez wiele lat w ciele człowieka powodując jego zmęczenie i zanik sił witalnych. Co gorsza pacjenci nie wiedząc, że takie 'parszywe' samopoczucie może być przyczyną choroby traktują te 'nieszkodliwe' objawy jako coś normalnego i nie zgłaszają się do po pomoc do specjalistów przez długi czas.
Egzemę dzieli się na ogólnoustrojową obejmującą większość układów oraz umiejscowioną, która jest najczęściej widocznym efektem działania tej pierwszej. Proces rozwijania się choroby w organiźmie człowieka można podzielić na kilka etapów.
Zobacz również:
Pierwszym etapem zakażenia jest grzybica jelita grubego. W jego osłabionej tkance kiełkuje grzybnia, której wydzieliny powodują zakażenie błony śluzowej jelita grubego i przedostanie się drożdżaków Candida do krwioobiegu. W etapie drugim sprawa jest już prosta. Wraz z krwią te chorobotwórcze organizmy przenoszą się po całym organiźmie powodując jego zakażenie.
Gdy układ odpornościowy człowieka jest akurat osłabiony, nie może zniwelować zagrożenia. Prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit jest zaburzony (dysbakterioza, dysbioza). Objawami tego stanu są wzdęcia, gazy oraz nieprzyjemny zapach z ust.
W bardziej zaawansowanych stadiach u pacjentów obserwowano przewlekłe pleśniawki jamy ustnej, zakażenie układu moczowego, grzybicze zapalenie pochwy, nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego, wysypki skórne, trądzik, alergie, skłonność do przeziębień, zapaleń gardła, angin, częste zapalenia oskrzeli, nieżyt zatok obocznych nosa oraz zapalenie płuc na tle grzybiczym. Ale to nie wszystko! Dodatkowo mogą pojawić się migreny, bóle mięśni, ścięgien, łuszczyca, i bóle reumatyczne.
W zjadliwym etapie trzecim grzybnia rozrasta się coraz bardziej w organiźmie człowieka produkując toksyny atakujące mózg. Tu wyróżnia się szereg objawów psychicznych, takich jak roztargnienie, złość, fobie, stany lękowe, agresja, bezdechy oraz głęboka depresja.
W ostatnich stadiach choroby pacjent nie jest zdolny do jakiegokolwiek wysiłku fizycznego i psychicznego. Temperatura ciała spada, tętno i oddech są niemiarowe. Układ pokarmowy jest już całkowicie rozregulowany (biegunki, wymioty, zaparcia, gazy). Występuje sepsa czyli zakażenie wszystkich możliwych narządów wewnętrznych.
Niestety nie opracowano jeszcze dobrego leku przeciw Candida Albicans. Z powodu niewiedzy chorym coraz częściej przepisuje się antybiotyki, które poprzez spotęgowanie osłabienia układu immunologicznego sieją coraz to gorsze spustoszenie. W sieci można znaleźć wiele wskazówek co do metod alternatywnych leczenia. Mających działanie oczyszczające dla chorego organizmu.
Stosuje się np. sok z owoców noni, preparaty z czosnku, tropikalnych roślin (Wilcacora) oraz aloesu. Jest to jeden z niewielu przypadków, w którym medycyna naturalna ma więcej do zaoferowania, niż potężne koncerny farmaceutyczne.
Autor: Jagoda Jęczmień
Źródło:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-egzemy-3733.html