Gorączka sienna - przyczyny i objawy
Gorączka sienna to nic innego jak sezonowe uczulenie na pyłki roślin. Pierwsze objawy zaczynają się uwidaczniać w pierwszej połowie maja i mogą potrwać aż do końca czerwca. Zaleca się unikanie alergenów wywołujących reakcje alergiczne. Możemy tego dokonać poprzez omijanie pól, łąk oraz lasów, które są ich siedliskiem. Można również skorzystać z odczulania za pomcą szczepionek.
Przyczyny występowania gorączki siennej
Jak każda choroba, również i ta ma swoje przyczyny. Alergia na pyłki jest związana pyleniem kwiatów drzew. Pylniki wypuszczając w powietrze swoją zawartość powodują, że jej część jest nieświadomie wciągana przez nasze nozdrza. U co dziesiątej osoby proces ten wywoluje typowe objawy alergiczne.W Polsce głównym problemem dla alergików jest trawa. Blisko 60% uczulonych na pyłki cierpi z jej powodu. Bardzo często towarzyszy temu uczulenie na zboża. Szczególnie szkodliwe są pyłki żyta i kukurydzy.
Kalendarz alergików
Szczyt występownia drzewnych pyłków w atmosferze przypada na pierwszą polowę kwietnia. Bardzo często atakują one nasz uklad oddechowy, powodując tym samym alergiczne zapalenie nosa, oczu czy oskrzeli.Objawy uczulenia na trawy najczęściej uwidaczniają się od polowy maja do końca czerwca. Związane jest to z okresem ich pylenia.
Również chwasty mogą wywolać u nas reakcje alergiczną. Zamykają one kalendarz pylenia roślin. Ich największe stężenie w powietrzu przypada na przełom sierpnia i września. Okres ten wywołuje u osób uczulonych zepsół typowych objawów.
Zobacz również:
Typowe objawy
Głównym symptomem występowania alergii jest katar sienny. Posiada on kilka cech charakterystycznych. Zazwyczaj jest to katar bardzo wodnisty, co skutkuje mimowolnym wylewaniem się zawartości nosa. Często towarzyszy temu uczucie świądu, a także napady wielokrotnego kichania.Innymi objawami są zmiany skóre, które mogą się pojawić w okresie pylenia roślin. Możemy zaobserwować u siebie pokrzywkę bądź świerzbiączkę. Towarzyszy temu ogólne rozbicie, oslabienie oraz stany podgorączkowe.
Często alergia jest mylona z przeziebieniem. Wszystko dlatego, że objawy w obu przypdkach są bardzo podobne. Bardzo pomocną wskazówką jest okres występownia symptomów.
Sposoby leczenia gorączki siennej
Jest kilka sposobów, które mogą nam pomóc w walce z gorączką sienną. Oczywiście możemy spróbować unikać alergenów wywołujących u nas reakcje alergiczne, niestety może się to okazać mało skuteczne, ponieważ są one przenoszone przez wiatr.Często stosuje się leki przeciwalergiczne, steroidowe, a także te, które ułatwiają oddychanie. Metoda farmakologiczna jest jedną z najczęściej stosowanych.
Proces neutralizacji jest kolejną metodą walki z alergią. Polega ona na podawaniu malych dawek alergenu w celu wyrobienia tolerancji. Alergeny występują pod postacią iniekcji podskórnych bądź kropli stosowanych podjęzykowo. Jednak ten sposób leczenia jest niezwykle rzadko stosowany.
Rozpoznanie objawów występujących przy alergii jest bardzo ważne. Pozwoli nam na rozpoczęcie leczenia, które ułatwi nasze codzienne funkcjonowanie w okresie pylenia roślin.
Autor:
Paulina Krawiec