Szukaj

Infekcyjne zapalenie wsierdzia - przyczyny, objawy, leczenie

Pozornie niewielkie zmiany w naszym samopoczuciu mogą okazać się objawami poważnego zapalenia niosącego za sobą ryzyko całkowitego zaburzenia harmonii naszego układu krążenia. Infekcyjne zapalenie wsierdzia. Warto dowiedzieć się, czym jest i jak je rozpoznać!

Podziel się
Ekran podczas badania EKG Fot. Vera Kratochvil / publicdomainpictures.net

Czym jest?

Wsierdzie to wewnętrzna błona wyścielająca jamę serca. Zapalenie wsierdzia to choroba spowodowana zakażeniem tej właśnie części serca, jednak tak naprawdę dotyczy niemalże wszystkich jego elementów. Przeważnie rozwija się w okolicy zastawek, jednak może wystąpić także w jamie sercowej oraz w dużych naczyniach krwionośnych.

W niektórych przypadkach dotyczy rownież ciał obcych mających kontakt z wsierdziem. Można więc zachorować na zapalenie zastawki sztucznej, jednak jest to bardzo rzadkie schorzenie, sklasyfikowane przez lekarzy jako patologiczna odmiana choroby.

W miejscach chorobowo zmienionych powstają charakterystyczne owrzodzenia i zmiany brodawkowe Poziom zachorowalności na tę chorobę jest dość niski. Szacuje się, że rocznie jest to ok. 2-12 osób na 100 000. Problem zapalenia wsierdzia dotyczy głównie osób w wieku 50-70 lat. Jednak osoby o podwyższonym ryzyku zachorowania to także pacjenci poddawani regularnym hemodializom i osoby z wrodzonymi wadami serca.

Co je powoduje?

Zapalenie spowodowane jest pojawieniem się bakterii (szczególnie pacorkowca czy gronkowca) w obszarze błony wewnętrznej serca. U dzieci bakterie te mogą dostać się do organizmu w bardzo łatwy sposób, chociażby poprzez wizytę u stomatologa, dlatego też malce z wrodzoną wadą serca znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań. Podobnie jest w przypadku osób leczących schorzenia nerek metodą hemodializy czy narkomanów.

Każda ingerencja z zewnątrz w nasz organizm wiąże się z ryzykiem zakażenia. Często bakterie dostają się do serca w trakcie wszczepiania sztucznej zastawki powodując rozwinięcie się zapalenia. Choroba ujawnia się wtedy najczęściej już w okresie dwóch pierwszych miesięcy od momentu wszczepienia nowej zastawki, aczkolwiek zapalenie może również pojawić się później.

Jak je rozpoznać?

Objawy zapalenia wsierdzia przypominają w dużym stopniu objawy zapalenia płuc. Są to: dreszcze, gorączka, zwiększona potliwość oraz silne osłabienie ogólne. Czasem choroba może powodowac również przyspieszoną pracę serca tzw. migotanie przedsionków. W niektórych przypadkach pojawiają sie również tzw. palce dobosza, czyli inaczej palce pałeczkowate. Jest to zjawisko zmiany kształtu palca, którego końcówka nieco się zaokrągla. Co więcej, zanika kąt pomiedzy nasadą paznokcia, a skórą znajdującą się tuż poniżej. W efekcie, górna część palca jest nieco większa i szersza w stosunku do reszty, sprawiając wrażenie (jak sama nazwa wskazuje) pałeczki.

W przypadku zaobserwowania któregoś z objawów należy natychmiast skonsultowac się z lekarzem, bowiem rozpoznanie choroby bywa trudne, dlatego też tak ważne jest szybkie podjęcie kroków. W celu wykrycia choroby stosuje się standardowe badanie moczu i krwi, jednak aby mieć pewność, konieczne jest wyhodowanie bakterii z krwi, a następnie wykonannie ECHA serca i wykrycie za pomocą ultradźwięków charakterystycznych zmian.

Leczenie

W przypadku zapalenia wsierdzia zazwyczaj stosuje się leczenie antybiotykowe, które trwa ok.4-8 tygodni. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu bardzo silne antybiotyki (zazwyczaj dwa równocześnie). Jeśli mimo podjętego leczenia objawy niewydolności krążenia nie ustępują, konieczny może okazać się zabieg chirurguczny wycięcia zakażonej zastawki i wstawienia sztucznej. Jeśli to właśnie sztuczna zastawka była przyczyną rozwoju choroby należy ją natychmiast wymienić.

Konsekwencje zignorowania problemu

W przypadku zignorowania objawów choroby i niepodjęcia leczenia lub podjecia go zbyt późno, zapalenie wsierdzia może pociągnąć za sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Może ono stanowić początek wielu innych poważnych zapaleń jak chociażby: zapalenie mięśnia sercowego, aorty czy płuc. Bywa również przyczyną ostrej niewydolności nerek, a także udaru mózgu. Krzepy powstałe na skutek choroby w układzie krążenia zaburzają pracę organizmu w bardzo wyraźny sposób prowadząc nawet do śmierci.

Autor: Karolina Podlasek

Źródło:
http://www.biomedical.pl/dziecko/infekcyjne-zapalenie-wsierdzia-u-dzieci-3085.html