Szukaj

Jak leczyć depresję w starszym wieku?

Depresja może dopaść każdego z nas. Powodów depresji może być wiele, problemy finansowe, rodzinne czy choroba przyjaciela. Depresja niesie ze sobą również szereg konsekwencji jak brak koncentracji, apetytu, zaburzenia snu, niechęć do działań a nawet brak ochoty do życia. Najgorszym faktem jest to, że w ostatnich latach ta choroba jest bardzo "popularna".

Podziel się
Starszy człowieka spacerujący nad morzem Fot. Jon Sullivan / public-domain-photos.com
Najbardziej poszkodowane mogą być jednak osoby starsze, którym może doskwierać samotność czy brak sensu życia. Jeśli widzimy, że u kogoś w naszej rodzinie objawia się depresja, warto wyrazić zainteresowanie tą osobą. W takich sytuacjach można zastosować różnego typu terapie naturalne. Terapia naturalna nie powinna pod żadnym pozorem zastępować leków przepisanych przez lekarza. To bardzo ważne, aby przed rozpoczęciem terapii niekonwencjonalnej skonsultować się z lekarzem.

Odżywianie

  • Warto upewnić się, czy nie mamy niedoboru witamin B1, B3, B5, B12, witaminy C, kwasu foliowego i biotyny. Niedobór tych witamin, może być jednym z czynników depresji.
  • Należy spożywać płatki owsiane, kiełki pszenicy, suszone owoce, lecytyjne sojową i awokado.
  • Należy unikać alkoholu, palenia papierosów i cukru rafinowanego.
  • Należy również, ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych.

Kuracje Ziołowe

Kuracja ziołowa, czyli fitoterapia polega na leczeniu ziołami i substancjami, które są pochodzenia roślinnego. Jednym ze składników jest dziurawiec. Kiedyś stosowano go jako środek wspomagający gojenie ran. Dziś daje on świetnie wyniki w leczeniu łagodnej depresji. Pomaga także przy stanach lękowych, poczuciu wypalenia i bezsenności. Pomaga także w zwalczeniu koszmarów nocnych. Dziurawiec powinno stosować się z umiarem, przyjmowanie zbyt dużej ilości może prowadzić do nadwrażliwości na promienie słoneczne, dlatego ważną informacją jest, by w czasie kuracji nie przebywać na słońcu.

Ćwiczenia fizyczne

Tak to prawda, bardzo trudno jest zacząć regularnie ćwiczyć, ale prawdą jest również, że ćwiczenia fizyczne pomagają poczuć się lepiej. Wysiłek fizyczny wzmaga wydzielanie się w organizmie endorfin, które są hormonami szczęścia, pomagają nam poczuć się lepiej. W starszym wieku nie jest nawet możliwe by ćwiczyć bardzo intensywnie. Zależy od stanu zdrowia i witalności danej osoby. Zaleca się przynajmniej 20 minutowe spacery w ciągu dnia. Jeśli ktoś czuje się bardziej na siłach, może poszerzyć zakres ćwiczeń domowych.