Jak leczyć świńską grypę?
Objawy świńskiej grypy są podobne do objawów zwykłej grypy. Jednak należy być ostrożnym, zwłaszcza, że AH1N1 jest o wiele bardziej zdolna do wywołania infekcji, a jej leczenie jest trudniejsze i dłuższe.
Objawy AH1N1
Przebieg świńskiej grypy najczęściej kojarzy się z silną i wysoką gorączką, jednak nie wystarczy to nam do rozpoznania tej choroby. Grypie z grupy A towarzyszą również najczęściej suchy kaszel, bóle głowy, ból gardła, katar, bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, a niekiedy nawet mdłości czy biegunki.
Postawienie diagnozy
Lekarz, obserwujący pacjenta, powinien określić, czy pojawiają się co najmniej dwa inne objawy, poza gorączką, spośród bólów głowy, kaszlu i bólów mięśniowych. Kiedy objawy są zidentyfikowane, lekarz może bez wątpliwości postawić diagnozę, że pacjent jest zarażony wirusem grypy. Żeby jednak móc stwierdzić, czy jest to odmiana z grupy A, lekarz powinien się dowiedzieć, czy pacjent przebywał w strefie geograficznej, w której występuje wirus grypy AH1N1. Jeśli tak, wtedy lekarz może zlecić wykonanie bardziej zaawansowanych badań realizowanych w ośrodku szpitalnym. Można wówczas stwierdzić, czy pacjent jest zarażony wirusem AH1N1.
Zobacz również:
Leczenie świńskiej grypy
Gdy pojawiają się takie objawy jak duszności, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej lub w brzuchu albo nagłe zawroty głowy czy też ustąpienie objawów grypy i nawrót gorączki i kaszlu, należy wezwać pogotowie. Po postawieniu ostatecznej diagnozy, chory powinien leczyć się około dwóch tygodni. Specjaliści zalecają leki przeciwwirusowe: oseltamiwir, u nas znany jako Tamiflu oraz zanamiwir, inaczej Relenza. Aby uniknąć przekształcenia świńskiej grypy w cięższą chorobę, lekarz powinien sprawdzić, czy u osoby chorej pojawiają się takie symptomy jak ostre zapalenie gardła, objawy zapalenia zatok przynosowych, zapalenie ucha, oskrzeli albo płuc.