Jak poradzić sobie z grypą?
Grypa to powszechna choroba, z którą nie jeden z nas miał do czynienia. Potrafi uwięzić nas w łóżku na bardzo długi czas – szczególnie teraz, w okresie jesiennym. Warunki atmosferyczne sprzyjają namnażaniu się różnego rodzaju wirusów i bakterii. Dowiedzmy się zatem, jak radzić sobie z tą uciążliwą przypadłością.
Grypa
Grypa to choroba górnego układu oddechowego. Można zaryzykować stwierdzenie, iż każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, miał z nią do czynienia. Przenosi się ona między ludźmi drogą kropelkową, np. podczas kichania. Największa ilość zachorowań występuje w okresie jesienno-wiosennym. Grypa szybko się rozprzestrzenia, powoduje epidemie, a chorzy często nie reagują na objawy i lekceważą leczenie.
Groźne wirusy - główną przyczyną
Przyczyną grypy są wirusy – drobnoustroje, które uaktywniają się podczas osłabienia organizmu. Wyróżniamy różne ich typy: A, B i C. Dwa pierwsze przyczyniają się do poważniejszych zachorowań i często prowadzą do epidemii, są to wirusy podwyższonego ryzyka. Ostatni natomiast, nie powoduje aż takich objawów i grypa przebiega łagodniej. Drobnoustroje atakują nabłonek oddechowy, a co za tym idzie, niszczą go. Nie jest on wówczas w stanie zatrzymać bakterii chorobotwórczych i często „łapie” nas kolejna choroba i powikłania. Do innych przyczyń zachorowań możemy zaliczyć między innymi bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, nieodpowiednią dietę i zły tryb życia, unikanie szczepień, przebywanie w miejscach, gdzie istnieje podwyższone ryzyko zarażenia.
Zobacz również:
- Autyzm i schizofrenia mogą rozwijać się podczas krótkiego czasu dzieciństwa
- Zakażenia górnych dróg oddechowych
- Odra - choroba wieku dziecięcego
- Czym się przejawia brak cynku w organizmie?
- Toksoplazmoza - rodzaje, objawy, leczenie
- Wole miąższowe i guzowate nietoksyczne
- Niedoczynność tarczycy - przyczyny, objawy, leczenie
- Żółtaczka - rodzaje, objawy
Objawy grypy
Biorąc pod uwagę objawy grypy, należy wymienić te najbardziej podstawowe takie jak: suchy kaszel, katar, dreszcze, ból gardła, wysoka gorączka. Większość z nas lekceważy te dolegliwości, popełniając tym samym ogromny błąd! Podczas trwania choroby pogarsza się nasze samopoczucie, odczuwamy bóle mięśni, stawów, brakuje nam apetytu. Zauważyć też można gwałtowne i szybkie zmiany temperatury ciała. Stan chorobowy utrzymuje się, w najbardziej uciążliwym stopniu, przez około 4 dni od zachorowania. Pełne wyleczenie następuje, mniej więcej, po tygodniu.
Do lekarza – marsz!
Grypy nie należy leczyć tylko domowymi sposobami, ponieważ okazują się one zazwyczaj mało skuteczne. Podstawowym działaniem będzie więc wizyta u lekarza, który zaleci leczenie farmakologiczne z użyciem antybiotyków lub leków przeciwgrypowych. Ważnym elementem kuracji jest odpoczynek w łóżku i przyjmowanie dużej ilości płynów, np. herbata z miodem i cytryną. Każda babcia poleciłaby również czosnek, cebulę, mleko i miód – jako klucz do sukcesu w pokonaniu choroby! Pamiętajmy jednak, aby pierwszą metodą leczenia, po jaką sięgniemy, była fachowa pomoc lekarza rodzinnego. To on najlepiej zdiagnozuje nasze objawy i stan zdrowia. Grypę należy wyleczyć do końca, ponieważ zlekceważenie jej grozi poważnymi powikłaniami, np. zapaleniem ucha czy nawet mózgu. Skuteczną ochroną mogą okazać się szczepienia, na które powinniśmy się udawać raz w roku. Szczególnie są one polecane osobom o podwyższonym ryzyku zachorowania – należą do nich osoby starsze, chorujące na serce, cukrzycę.
Pamiętajmy, że „z chorobą nie ma żartów!” i nie lekceważmy pierwszych objawów. To właśnie one mogą być oznaką, iż coś złego dzieje się w naszym organizmie! Nie bójmy się zasięgnąć porady lekarza.