Jak radzić sobie z pokrzywką?
Pokrzywka, choroba objawiająca się występowaniem jasnoczerwonych bąbli, dotyka najczęściej osób żyjących intensywnie, w dużym napięciu, często jest reakcją wywołaną leki lub pożywienie. Utrzymuje się co najmniej 6 tygodni. Oprócz wystąpienia zmian skórnych, pokrzywka objawia się zwiększonym wydzielaniem związku chemicznego zwanego histaminą, które powoduje problemy z oddychaniem, a w konsekwencji nawet skutkować zasłabnięciem.
Jeśli chodzi o leczenie tej choroby, możliwości jest dużo. Można stosować metodę łagodzącą, przykładając lód czy kompresy aloesowe na zmiany skórne – wówczas świąd, wielkość bąbli i uwalnianie histaminy się zmniejszy. Dodatkowo, można kąpać się w łagodzącym roztworze z sody i olejku lawendowego. Z bardziej „ludowych” sposobów – nie zawiodą cię okłady z soku cebuli i picie naparu z pokrzywy, naturalnego leku na antyhistaminowego.
Zobacz również:
- Objawy kliniczne i metody leczenia zaburzeń rytmu serca
- Wady wrodzone serca – jak leczyć?
- Zapalenie skóry – co robić?
- Pierwotne kłębuszkowe zapalenie nerek - rodzaje, objawy, leczenie
- Objawy zatorów tętniczych
- Odma opłucnowa - rodzaje, przyczyny, objawy
- Marihuana: Kolejny lek na cukrzycę?
- Jakie są sposoby na zmęczone oczy?
Nie zaniedbuj relaksu. Nie jest istotne, w jakiej formie będziesz go doznawać, ważne jest, abyś rzeczywiście potrafił się wyciszyć i pozbyć się napięcia, gromadzącego się w organizmie. Pomoże również zastosowanie diety eliminacyjnej pod okiem dietetyka. Podczas obserwacji twoich reakcji na różne produkty określi, co konkretnie powoduje pokrzywkę. Jeśli chodzi o żywienie, dostarczaj organizmowi dużo witaminy C – naturalnego środka hamującego wydzielanie histaminy.
Udaj się do specjalistów. Wizyta u kosmetologa nie tylko poprawi stan twojej skóry, ale także pomoże ci się zrelaksować. Poproś o terapię kosmetykami z dodatkiem lawendy i rumianku, który łagodzi stan zapalny i swędzenie. Jeśli leki przeciwhistaminowe nie są dla ciebie wystarczającym środkiem leczniczym, musisz zastosować mocniejsze środki – iniekcję z adrenaliny lub miejscowe zastosowanie kremu steroidowego. Kiedy odczuwasz duszności, bezzwłocznie udaj się na oddział pogotowia - taki stan bezpośrednio zagraża twojemu życiu.
Pamiętaj, że dużo lepszym sposobem na leczenie jest odkrycie czynnika chorobotwórczego i próba jego eliminacji, a nie nadmierne używanie leków, dlatego uważnie obserwuj reakcje swojego organizmu na różne czynniki i staraj się wykorzystywać zdobytą w ten sposób wiedzę w jak najkorzystniejszy dla siebie sposób.
Autor:
Weronika Fryben