Chlamydia - cicha choroba
Chlamydia to bardzo popularna choroba przenoszona drogą płciową. Niestety to, że często występuje nie oznacza, że jest znana. Chlamydia zalicza się do tej grupy chorób, które zarówno u zarażonych mężczyzn, jak i kobiet rzadko powodują objawy, co uniemożliwia szybkie podjęcie leczenia.
Objawy
Objawy pojawiają się rzadko, ale kiedy już występują, są to:
- Wydzielina z pochwy,
- Nadmierne nawilżenie pochwy,
- Pieczenie w trakcie oddawania moczu,
- Ból w podbrzuszu.
Wymaz z szyjki macicy, badanie krwi lub badanie moczu pozwalają wykryć obecność bakterii w organizmie. Po stwierdzeniu choroby rozpoczyna się stosowanie antybiotykoterapii. Na czas trwania leczenia lekarze z reguły zalecają abstynencję seksualną. Najczęściej również partner osoby zarażonej otrzymuje leki, co pozwala zapobiec dalszemu rozwojowi bakterii.
Zobacz również:
Jakie są skutki długoterminowe Chlamydii trachomatis?
Brak podjęcia leczenia choroby lub zbyt późne jego rozpoczęcie może spowodować wystąpienie lekkich bólów brzucha, nieco obfitszej wydzieliny z pochwy oraz problemów z menstruacją. Infekcja wywołuje również zaczerwienienie i opuchliznę w jajowodach.
Szacuje się, iż około 2% kobiet między 20 a 34 rokiem życia leczy się na obecność bakterii.
Najpoważniejszym skutkiem schorzenia jest powstanie niepłodności z powodu zablokowania jajowodów. Dzieje się tak, jeżeli Chlamydioza nie jest leczona. Kiedy choroba przebiega łagodnie, ryzyko zatkania wynosi 3%, natomiast kiedy jej przebieg jest gwałtowny, ryzyko wzrasta aż do 75%.
Prognozuje się, że w niedługim okresie choroba ta może dotknąć co 4 osobę. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, by móc wcześnie wykryć ewentualne zmiany i poddać się leczeniu.