Co to jest nadżerka?
Choroby kobiece należą do wstydliwych problemów dla wielu pań, o których często nie chcą rozmawiać nawet z lekarzem. Część infekcji nie jest groźna, lecz aby nie przerodziły się w coś niebezpiecznego dla zdrowia zawsze lepiej skonsultować się ze specjalistą.
Rodzaje nadżerki
Nadżerka to zmiany chorobowe w pochwowej części szyjki macicy. Występują jej trzy rodzaje. Pierwszą jest nadżerka właściwa. Przypomina owrzodzenie i wywoływana jest albo przez infekcję dróg rodnych, albo przez urazy mechaniczne. Druga to nadżerka rzekoma. Jest najczęściej występującym rodzajem tej choroby, a powodowana jest zmianami hormonalnymi w cyklu płciowym, a ryzyko jej pojawienia się zwiększa antykoncepcja hormonalna. Charakteryzuje się zastąpieniem prawidłowego nabłonka nabłonkiem nieprawidłowym, tzw. walcowatym. Trzeci typ to nadżerka wrodzona pojawiająca się głównie u dojrzałych kobiet, które mają za sobą wiele stosunków seksualnych, chociaż i w tym przypadku antykoncepcja hormonalna zwiększa możliwość jej wystąpienia. Ten rodzaj objawia się zaczerwienieniem szyjki macicy przy jej zewnętrznych częściach. W trakcie zachorowania może dochodzić do upławów o nieprzyjemnym zapachu, lecz nie jest to reguła. Bywa, że choroba przebiega bezobjawowo.
Zobacz również:
Przyczyny
Powód pojawieniami z ilością odbytych stosunków. Jednak często przyczyną są inne infekcje dróg rodnych, się nadżerki może być różny. Ponieważ zdarza się, że chorują na nią również młode dziewczyny, które nie rozpoczęły życia płciowego nie zawsze można wiązać ją z infekcjami związany stany zapalne, wirusowe lub grzybicze. Ze względu na to, że wiele z nich przebiega bezobjawowo nie zostają poddane leczeniu i mogą przerodzić się w nadżerkę. Potęgować zagrożenie zachorowania może nieprawidłowa higiena, zaburzenia hormonalne, a także współżycie, zwłaszcza przy częstej zmianie partnerów.
Uwaga z nadżerką
Najczęściej pojawia się u kobiet między 25. a 35. rokiem życia, chociaż może przytrafić się zarówno starszym, jak i młodszym. Jest najczęściej występującą chorobą kobiecą. Na szczęście można ją zdiagnozować w trakcie rutynowego badania. Zdarza się, że nie pojawiają się objawy i ustępuje samoistnie, jednak są to pojedyncze przypadki. Nieleczona nadżerka może doprowadzić do groźniejszych powikłań, nawet do raka szyjki macicy. Trzeba o tym pamiętać, jednak nie wolno mylić pojęć, uznając nadżerkę już za zdiagnozowanego raka. Nie należy się bać, lecz podjąć leczenie. Lekarz zapisze odpowiednią kurację: obserwację lub globulki dopochwowe oraz zleci cytologię, aby wykluczyć zmiany nowotworowe. Powikłania występują rzadko, lecz wszystkie niepokojące objawy dostrzeżone w trakcie leczenia należy zgłosić ginekologowi. Nadżerka, nawet raz wyleczona może powrócić, dlatego aby tego uniknąć należy dbać o higienę miejsc intymnych i pamiętać o regularnych badaniach.
Autor: Karolina Skrzek