Szukaj

Obfite miesiączki

Obfite miesiączki to problem dotykający wielu kobiet na świecie. Zaburzenie to jest często subiektywnym odczuciem każdej z osobna. Zlekceważenie tej dolegliwości grozi różnymi powikłaniami lub może nawet prowadzić do anemii. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza, ponieważ jest to zaburzenie, które można leczyć.

Podziel się
Bolący brzuch

Zbyt obfita miesiączka i jej przyczyny

Przyjmuje się, że normalny okres trwa od 4 do 5 dni, a cykl menstruacyjny to zazwyczaj 21 – 35 dni. Kobieta w tym okresie traci ok. 30 – 40 ml krwi – jeśli jest inaczej powinien być to powód do niepokoju. W niektórych przypadkach zjawisko to może być niebezpieczne dla zdrowia, a często okazuje się, że mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi. Przyczyną nadmiernych krwawień mogą być:

  • zmiany zapalne, np. infekcja bakteryjna lub grzybicza,
  • depresja,
  • zaburzenia hormonalne, np. choroba tarczycy,
  • endometrioza,
  • rak jajnika,
  • rak szyjki macicy,
  • mięśniaki, polipy, przerosty – zmiany wywodzące się z błony śluzowej macicy,
  • zaburzenia składu krwi i jej krzepnięcia,
  • dojrzewanie,
  • a także ciąża i jej komplikacje, a w efekcie poronienie.

Obfite miesiączki często są problemem młodych dziewcząt, które wkroczyły w okres dojrzewania. Nie jest to jednak regułą, ponieważ z problemem tym zmagają się również kobiety stosujące wkładki domaciczne, jako formę ochrony antykoncepcyjnej.

Charakterystyczne objawy

Obfite krwawienie to sygnał do tego, aby zasięgnąć konsultacji u ginekologa. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Miesiączka jest tak intensywna, że zmieniamy podpaskę, czy tampon co 1 – 2 godziny w ciągu dnia, a okres trwa ponad tydzień. Charakterystycznym objawem jest także ból w podbrzuszu oraz tworzące się skrzepy, ogólne osłabienie, zawroty głowy, brak koncentracji, ból głowy, duszności i łatwe męczenie się. Nadmierna utrata krwi może być przyczyną niedoboru żelaza, co prowadzi do niedokrwistości.

Obfita miesiączka przyczyną anemii

Nadmierne krwawienie często prowadzi do anemii. Obniża wydajność kobiety i utrudnia życie towarzyskie. Jest to stan, kiedy poziom hemoglobiny znacznie spada, co prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Najbardziej charakterystyczną przyczyną jest spadek żelaza, który ma miejsce właśnie podczas nadmiernego krwawienia podczas miesiączki. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 2 mg, a podczas ciąży i karmienia piersią nawet 3,5 mg. Jego niedobór prowadzi do powikłań, a co za tym idzie – do anemii. Dlaczego jest ono tak ważne? Pomaga wytwarzać hemoglobinę oraz produkować czerwone krwinki, a także jest niezbędnym składnikiem prawidłowego funkcjonowania mózgu. Kobiety, u których miesiączkowanie jest nieregularne i obfite tracą do 5 razy więcej krwi. Na zaburzenie to często narażone są panie palące papierosy oraz przechodzące okres menopauzy. W przypadku niedokrwistości zalecane jest przyjmowanie doustne żelaza, ok. 30 minut przed posiłkiem, aby mogło się ono wchłonąć razem z jedzeniem. U kobiet borykających się z anemią bardzo ważna kwestią jest dieta! Zaleca się regularne spożycie ryb, warzyw, pieczywa pełnoziarnistego oraz odpowiednią dawkę witaminy C – pomaga ona przyswoić żelazo i wzmocnić naczynia krwionośne. Znajdziemy ją w orzechach, owocach, szczególnie cytrusowych. Czego należy unikać? Kawy, mocnej herbaty, tytoniu. Spożycie płynów przed miesiączką powinno zostać przez nas ograniczone. Poza leczeniem zaleconym przez lekarza, można wykorzystać domowe sposoby na poprawę samopoczucia podczas obfitych miesiączek. Jednym z nich jest stosowanie chłodnych okładów na okolice podbrzusza. W aptece znajdziemy szereg ziół, które także będą miały pozytywny wpływ na nasze zdrowie, są to np. mącznica lekarska, tasznik pospolity, pokrzywa, olej z wiesiołka i nagietka.

Wizyta u lekarza!

Koniecznym działaniem, jakie powinnyśmy podjąć w pierwszej kolejności, jest wizyta u lekarza! Fachowa pomoc specjalisty może pomóc nam uniknąć groźnych powikłań. Określi on przyczyny nadmiernego krwawienia, po wcześniejszym wywiadzie i przeprowadzonych badaniach. Powinien zalecić ci wykonanie morfologii, która pozwoli sprawdzić poziom hormonów we krwi, a także USG, podczas którego oceni stan naszych narządów rodnych. Czasem konieczne jest wykonanie badania histeroskopii oraz analiza pobranych wycinków z macicy. Pamiętaj, że im wcześniej tym lepiej! Obfite miesiączkowanie nie jest zjawiskiem, które możemy zbagatelizować, należy skonsultować to z ginekologiem i przedstawić mu swoje problemy. Często stosowane są przez pacjentki leki doustne, w postaci antykoncepcji hormonalnej, która pozwoli zredukować intensywność krwawienia.

Autor: Paulina Klimek