Nowotwór jądra
Nowotwór jądra to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród młodych mężczyzn między 20 a 35 rokiem życia. Pod określeniem nowotwór jądra, kryje się określenie zmian nowotworowych zarodkowych i niezarodkowych. Większość guzów stanowią nowotwory zarodkowe.
Czynniki mające wpływ na rozwój nowotworu:
Ryzyko rozwinięcia się raka jądra jest największe u mężczyzn u których nie nastąpiło zstąpienie jądra do moszny. Pomimo to za największy wpływ na rozwój raka mają predyspozycje genetyczne. Jeżeli u ojca lub dziadka wykryto nowotwór jądra, prawdopodobieństwo wystąpienia go w kolejnym pokoleniu wynosi 23% . Inne przyczyny to między innymi: starszy wiek matki w chwili urodzenia dziecka, zaburzenia płodności, zespół Downa, infekcja wirusa HIV, różne zespoły obojnactwa.Zobacz również:
Objawy:
Najczęściej pojawia się bezbolesny, jednostronny guz w mosznie. Jest on wykrywalny za pomocą dotyku moszny palcami dłoni. Zdarza się ból w mosznie, powiększenie gruczołów piersiowych. W nielicznych przypadkach guz daje objawy podobne do tych przy zapaleniu jądra lub najądrza.Ze względu na trudność rozpoznania nowotworu ważne jest aby dokonywać samokontroli i raz w miesiącu dokładnie badać mosznę w celu wykluczenia pojawienia się zmian guzowych. Szybkie rozpoznanie ułatwia leczenie i zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.