Nadciśnienie pierwotne - objawy, skutki, leczenie
Nadciśnienie pierwotne, inaczej choroba nadciśnieniowa jest najpowszechniejszą postacią nadciśnienia tętniczego. Występuje u 9 na 10 chorych z nadciśnieniem tętniczym. Nie jest znana dokładna przyczyna choroby. Uważa się, że spore znaczenia mają czynniki genetyczne. Ważne są również czynniki środowiskowe, np. tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy, sposób odżywiania.
U niektórych osób jednak ciśnienie od samego początku może mieć charakter utrwalony. Ciśnienie wzrasta przeważnie tylko w określonych sytuacjach, np. podczas stresu, zmęczenia czy przepracowania. U wielu chorych diagnozuje się nadciśnienie graniczne. Oznacza to, że ciśnienie mierzone w przychodni jest podwyższone, natomiast w warunkach domowych jest na odpowiednim poziomie.
Zobacz również:
- Toksoplazmoza - rodzaje, objawy, leczenie
- Wrzód dwunastnicy - czynniki ryzyka, objawy, powikłania
- Zastrzyki na alergię
- Hormonalna terapia zastępcza w leczeniu osteoporozy
- Kamica żółciowa - czynniki ryzyka, objawy, leczenie
- Co robić w przypadku sepsy?
- Domowe sposoby na przeziębienie
- Niedoczynność gruczołów przytarczycznych
Typowe objawy nadciśnienia:
- bóle głowy
- krwawienia z nosa
- zawroty głowy
- kołatanie serca
- zadyszka przy wysiłku
- nerwowość
- niepokój
Nadciśnienie ma również negatywny wpływ na serce. Wymusza ono wzmożoną pracę lewej komory serca, która w trakcie skurczu musi pokonać większy opór w czasie wyrzucania krwi do tętnic. Nieleczona, długotrwała choroba prowadzi do przerostu lewej komory serca, a w dalszej perspektywie do niewydolności krążenia.
Nadciśnienie sprzyja także powstawaniu choroby wieńcowej. Przyspiesza ono tworzenie się zmian miażdżycowych w tętnicach wieńcowych oraz zmian w mięśniu lewej komory.
Możliwe powikłania:
- zawał serca
- udar mózgu
- niewydolność nerek
- nadciśnienie złośliwe