Szukaj

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie z nim radzić?

Każdy płyn znajdujący się w przewodzie o kształcie rurki wywiera wpływ na jego ściany. Nie inaczej dzieje się z krwią, która przepływa przez nasze żyły. Ciśnienie, które płyn w postaci krwi wywiera na ścianki tętnic nazywamy ciśnieniem tętniczym.

Podziel się
Ciśnieniomierz Fot. Sundeip Arora / sxc.hu
Należy wiedzieć, że ciśnienie ulega zmianom długookresowym (zdeterminowane jest to wiekiem i stanem zdrowia), średniookresowym (zależnie od pory dnia, aktywności, trybu życia) i krótkookresowym (cykl pracy serca). Ważne jest, aby ciśnienie to kontrolować jak najczęściej, gdyż jego zbyt niski lub zbyt wysoki poziom może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Przy pomiarze bierzemy pod uwagę 2 rodzaje ciśnienia. Pierwsze z nich to skurczowe, powstające podczas pompowania krwi przez serce do aorty. Pod naciskiem dużej ilości płynu (tutaj krwi) duże tętnice rozszerzają się, a włókna mięśniowe opasujące je, kurczą się. Ciśnienie wywierane przez te właśnie nazywamy rozkurczowym. Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi można obliczyć dzięki bardzo praktycznej zasadzie: skurczowe,  ma wynosić 100 plus wiek, a rozkurczowe nie powinno przekraczać 90.

Nadciśnieniem nazywamy poziom powyżej wartości 150/90. Z reguły wykrywane jest podczas przypadkowego badania kontrolnego. Ta choroba układu krążenia nie dotyczy raczej dzieci, a najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się u osób w wieku między 35, a 60 rokiem życia.

Rozpoznanie i objawy

Nadciśnieniu nie zawsze towarzyszą szczególne objawy. Bywa często, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich ciśnienie jest wysokie, a nawet są nieszczególnie narażeni na zawał serca, udar mózgu, czy niewydolność krążenia. W większości przypadków jednak pojawiają się podstawowe dolegliwości związane z nadciśnieniem, tj. bóle głowy (najczęściej w okolicy potylicy), szumy w uszach, krwawienie z nosa, łatwe meczenie się i zaburzenia snu. Często u pacjentów pojawiają się kłopoty z widzeniem. Wysokie ciśnienie oznacza, że serce pracuje zbyt ciężko, a to prowadzi prostą drogą do jego niewydolności lub zawału. Zdarzają się również krwawienia spowodowane pękaniem małych i uszkodzonych tętnic. Jeżeli stanie się to w mózgu, wówczas przy udziale innych czynników możemy mieć do czynienia z udarem.

Stwierdzenie nadciśnienia nie jest wyrokiem. Owszem, zwiększa ryzyko incydentu sercowo- krążeniowego i zdaje się być bardzo niebezpieczne. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia zawału lub udaru przy podwyższonym ciśnieniu wynosi 6 na 1000 przypadków, zatem zagrożenie, choć istnieje, to pozostaje niewielkie. Istnieje szereg leków, a także metod przyrodoleczniczych, za pomocą których udaje się osiągnąć imponujące efekty. Po leki syntetyczne powinniśmy sięgać dopiero wtedy, gdy zawiodą wszystkie inne metody, gdyż wykazano, że w dużo lepszym stanie pozostają osoby, które odzyskały prawidłowy poziom ciśnienia bez zażywania leków tradycyjnych. Jaki jest tego powód? Otóż, za główne podłoże nadciśnienia uznaje się nieprawidłowy styl życia. Dlatego większość leków proponowanych przez firmy farmaceutyczne ma właściwości nie tyle likwidujące przyczynę choroby, ale zwyczajnie obniżające ciśnienie.

Skąd się bierze?

Przyczyn nadciśnienia możemy dopatrywać się w wielu czynnikach, które obejmują  inne, drobne schorzenia, ale i w dużej mierze to, w jaki sposób dbamy o nasz organizm.
  • Miażdżyca tętnic - jest głównie skutkiem palenia tytoniu i wysokiego poziomu cholesterolu. Prowadzi  do sztywnienia tętnic, utrudnia ich elastyczność oraz dopływ światła.
  • Masa ciała - gdy wrasta, wówczas serce zmuszone jest bić szybciej, by przepompować krew przez większą ilość tkanek. Wzrasta również zapotrzebowanie na tlen i wzrasta produkcja insuliny i stężenie sou, który podwyższa ciśnienie.
  • Dużą rolę odgrywa także to jak się odżywiamy. Ryzyko nadciśnienia zwiększa przyjmowanie w dużych ilościach soli, alkoholu i kofeiny. Za przyczynę uważa się również alergie pokarmowe.
  • Ciśnienie wzrasta także pod wpływem toksyn - kadmu i ołowiu. Działają one bezpośrednio na  ośrodek mózgowy, który to właśnie monitoruje i reguluje ciśnienie spowalniając je lub przyspieszając, a także zamykając otwierając naczynia krwionośne.
  • Wpływ z nadciśnienie mają także: adrenalina, hormon tarczycy oraz naturalne steroidy wytwarzane w organizmie. Ich poziom zależy w dużej mierze od stresu, który podwyższa ciśnienie w sposób natychmiastowy i bezpośredni.

Nadciśnienie pierwotne i wtórne

Nadciśnienie krwi ma wiele postaci i odmian. Do podstawowych zalicza się jednak pierwotne i wtórne. Pierwotne, częściej spotykane, nie jest spowodowane przez żadną inną chorobę. Leczy się je w pierwszej kolejności środkami tradycyjnymi. Przeważnie występuje ono rodzinnie, ale nawet w tym przypadku wywołane jest którymś z czynników opisanych wyżej. Ciśnienie wtórne stanowi jedynie 6% wszystkich przypadków. Jego przyczyną są określone procesy chorobowe ( nowotwory produkujące adrenalinę lub tyroksynę, guzy nerek, które modyfikują uwalnianie substancji chemicznych regulujących ciśnienie). Ryzyko nadciśnienie wzrasta w czasie ciąży, przy okazji chorób metabolicznych i podczas przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Przyczynami nadciśnienia tętniczego mogą być także wszelkiego rodzaju używki, a w stopniu największym tytoń i alkohol.

Choroba nadciśnienia może być bardzo groźna, ale nie powinna być traktowana jako ciężkie brzemię. Jak widać o stan naszego zdrowia, a przy tym o prawidłowość ciśnienia tętniczego krwi zadbać możemy sami, starajmy się więc każdego dnia żyć zdrowo.