Niedoczynność gruczołów przytarczycznych
Niedoczynność gruczołów przytarczycznych jest zespołem objawów klinicznych związanych z hipokalcemią pojawiającą się w przypadku niedoboru lub zaburzeń aktywności biologicznej parathormonu. Choroba występuje bez względu na wiek i płeć.
Przyczyny niedoczynności gruczołów przytarczycznych:
- jatrogenne uszkodzenie lub usunięcie gruczołów
- naświetlanie okolicy szyi promieniami Roentgena po leczeniu ablacyjnymi dawkami jodu radioaktywnego
- odkładanie się hemosyderyny w przebiegu hemochromatozy
- przerzuty nowotworowe
- zaburzenia formowania się III i IV łuku skrzelowego
Objawy niedoczynności gruczołów przytarczycznych są takie same jak w przypadku hipokalcemii. Są to:
- napad tężyczkowy – najpierw pojawia się drętwienie i mrowienie, później następują kurcze mięśni, począwszy od ramion a skończywszy na kończynach dolnych. Trwa to od kilkunastu sekund do nawet kilka godzin
- tężyczka utajona – występuje zazwyczajna skutek czynników zewnętrznych, np. stres czy wysiłek fizyczny. Pojawia się również podczas miesiączki, po wymiotach oraz hiperwentylacji.
- równoważniki tężyczki – w niektórych przypadkach tężyczka może przebiegać w nietypowy sposób. Pojawiają się skurcze mięśni krtani, oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, skurcze powiek, zaburzenia widzenia oraz skurcz naczyń wieńcowych.
- zmiany narządowe – hipokalcemia może przyczynić się do powstania takich zaburzeń neurologicznych jak drażliwość, płaczliwość, lęk, depresja. Mogą pojawić się również zmiany skórne, np. suchość, skłonność do wyprysków i grzybic, łamliwość włosów i paznokci, bielactwo. Najpoważniejszym powikłaniem może być zaćma oraz zaburzenia rytmu serca.
Zobacz również:
Chorobę należy różnicować z:
- niedoborem magnezu
- zaburzeniami wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego
- nadmiernym wydalaniem wapnia z moczem
- nadmiernym odkładaniem się wapnia w tkankach miękkich.