Szukaj

Nowa medycyna w walce z rakiem!

Szczepionka przeciw nowotworom powoli przestaje być tylko marzeniem. Lekarze są w fazie testowania takich właśnie środków walki przeciwko złośliwym komórkom rakowym. Wyniki pokazują, że warto mieć nadzieję.

Podziel się
Rak sxc.hu
Emma Whitehead znowu może grać w piłkę nożną. Ta mała dziewczynka znowu jest pełna życia i energii, zupełnie nic nie wskazuje na to, że ta 7-letnia dziewczyna z Philipsburga w Pensylwanii jeszcze przed paroma miesiącami była śmiertelnie chora. - Od 5 roku życia Emma cierpi na białaczkę. Zeszłej wiosny lekarze powiedzieli nam, że nie ma już środków, którymi mogliby leczyć naszą córkę - relacjonuje Tom Whitehead ojciec Emmy. On  i jego żona stanęli przed wyborem, przenieść córkę do hospicjum chorych na raka albo poddać ją eksperymentalnemu zabiegowi, któremu nie było poddane jeszcze żadne dziecko.

Rodzice zdecydowali się na ten drugi wariant. Dla Emmy nastał trudny czas z wysoką gorączką i stanem zapalnym spowodowanymi przez terapie jakiej została poddana. Lekarze tak zaprogramowali komórki układu odpornościowego dziecka, aby atakowały one komórki rakowe. To co wyglądało na rozpaczliwą próbę ratowania życia przerosło wszelkie oczekiwania.

Do dzisiaj w krwi małej dziewczynki nie można odnaleźć żadnej komórki rakowej. - Jeżeli ciało chorego zareaguje na terapię to w ciągu czterech tygodni jest wolne od komórek rakowych - wyjaśnia David Porter lekarz z Uniwersytetu w Pensylwanii, który tą terapię zastosował już u 12 osób, przy 9 z nich odniosła ona zamierzony skutek. O losie pozostałych trzech pacjentów, jak do tej pory nie ma żadnej oficjalnej informacji.

Wyniki jakie zaobserwowano u Emmy Whitehead inspirują do jeszcze bardziej wzmożonej pracy specjalistów na całym świecie. Po latach niepowodzeń coraz więcej badaczy pracujących na immunoterapią przeciw komórkom raka, zgłasza obiecujące wyniki badań. Około 1000 nowych środków mających pomóc w walce z rakiem znajduje się obecnie w fazie testowania.

W minionych tygodniach naukowcy z Niemieckiego Centrum Badania Raka (DKFZ) w Heidelbergu donieśli o skuteczności tzw. medycyny spersonalizowanej, nad którą pracowali oni już od dłuższego czasu. W ciągu tylko dwóch dni mikrobiolodzy rozpracowali kompletny genom nowotworu. Dzięki temu mogą oni ustalić, jakie wady genetyczne prowadzą do powstawania i rozprzestrzeniania się komórek rakowych i lepiej temu przeciwdziałać.

Taka wiedza pozwala naukowcom z całego świata na tworzenie skutecznej broni przeciw jednej z najgroźniejszych chorób na świecie, jaką niewątpliwie jest rak. Na podstawie molekularnych znaków rozpoznawczych komórek rakowych, lekarze identyfikują małe grupy pacjentów, na których nowe specjalistyczne leki mogą zadziałać najskuteczniej. - W ciągu ostatnich pięciu lat można zauważyć ogromny postęp w badaniach na leczeniem nowotworów - potwierdza Friedrich Overkamp były prezes Niemieckiego Towarzystwa Hematologii i Onkologii.

W żadnej innej dziedzinie medycyny nie poszerzono wiedzy oraz nie wprowadzono na rynek tak wielu nowych leków jak właśnie w Onkologii. Z wielu nowych dostępnych substancji medycznych specjalistyczne zespoły lekarskie tworzą nowoczesne procedury terapeutyczne, które wielu chorym na raka prezentują kolejne długie lata życie oraz usuwają bolesne dla nich skutki rozwoju nowotworu w organizmie. Według ostatnich wyników przedstawionych przez Instytut Roberta Kocha w 2008 roku, dzięki nowym metodom leczenia aż 77% chorych udało się przedłużyć życie o 5 lub więcej lat, dla porównania w roku 1984 było to tylko 43%.

Niestety pomimo przedstawionych tutaj wyników oraz niezmordowanej pracy tysięcy naukowców nowotwory rakowe pozostają drugą najczęstszą po chorobach serca i układu krwionośnego przyczyną śmierci w Niemczech. Co czwarty obywatel umiera z tego powodu. Jednakże w żadnym wypadku nie wolno tracić nadziei, przykład małej Emmy a także wielu innych ludzi na świecie, którzy wygrali swoją walkę z rakiem pokazuje, że warto walczyć do końca i trzymać kciuki za pracujących w pocie czoła naukowców.

Opracował:

Rafał Mikołajczak