Nowotwory gruczołów ślinowych
Nowotwory gruczołów ślinowych wywodzących się z komórek wchodzących w skład gruczołów ślinowych, stanowią ok. 1% przyusznych nowotworów człowieka. Gruczoły ślinowe mogą stać się siedliskiem różnorodnych zmian nowotworowych. Większość rozwija się w szóstej lub siódmej dekadzie życia z taką samą częstotliwością u obu płci. W śliniance 70-80% nowotworów to zmiany łagodne, podżuchwowej zaś ponad połowa jest złośliwa.
- wiek (im starszy człowiek, tym większe ryzyko raka ślinianki),
- radioterapia głowy i szyi,
- kontakt z niektórymi związkami chemicznymi w zakładach pracy.
- guzek w okolicy ślinianek, ucha, szczęki, żuchwy, ust lub wewnątrz jamy ustnej,
- trudności z połykaniem,
- sączenie się płynu z ucha,
- trudności z otwieraniem szeroko ust,
- osłabienie mięśni twarzy, a niekiedy również brak czucia w twarzy,
- ból twarzy, który nie mija.
Zobacz również:
Leczenie raka ślinianek polega przede wszystkim na usunięciu całej lub części ślinianki. Często w czasie operacji chirurgicznej dokonuje się także usunięcia węzłów chłonnych. Po zabiegu zazwyczaj stosuje się radioterapię. Jeśli natomiast chodzi o guzy ślinianek nie wykazujące cech złośliwości, stosuje się leczenie operacyjne, polegające na usunięciu zmienionej ślinianki i dużej części zdrowej. Jednym z typów operacji tego rodzaju nowotworu jest usunięcie płata powierzchniowego ślinianki z zachowaniem gałązek nerwu twarzowego.
W przypadku raka o wysokim stopniu złośliwości stosuje się połączone leczenie operacyjne i radioterapię. Rokowanie dla raka ślinianki uzależnione jest od stadium nowotworu (rozmiarów guza ), typu gruczołu ślinowego, którego dotknęła choroba, typu komórek nowotworowych, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Aby zmniejszyć ryzyko występowania guzów gruczołów ślinowych należy prowadzić zdrowy tryb życia, który będzie uwzględniał odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną, relaks i rozładowanie stresu. Bardzo ważne jest unikanie alkoholu i tytoniu oraz zdrowa dieta, która poza odpowiednią ilością produktów bogatych w witaminy i minerały nie będzie zawierała żadnych produktów przetworzonych chemicznie.
Autor:
Marta Kleszowska