Objawy astmy oskrzelowej u dzieci
Astma to najczęściej występująca choroba przewlekła u dzieci. Co dziesiąte z nich jest astmatykiem! Sprawdź jak szybko rozpoznać objawy choroby i co może nasilać dolegliwości!
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą górnych dróg oddechowych, która prowadzi do nadreaktywności oskrzeli. Pojawia się stan zapalny, który prowadzi do częstych napadów, powodujących uczucie duszności, kaszel, ból i uścisk w klatce piersiowej.
Chorzy na astmę mają wyjątkowo delikatne i wrażliwe oskrzela. Polega to na tym, że już niewielkie czynniki drażniące, powodują zwężenie oskrzeli i uczucie duszności. Błona śluzowa, która pokrywa oskrzela, jest ciągle narażona na stan zapalny i obrzęk.
Astma dużo częściej występuje u dzieci, niż u dorosłych. Na świecie choruje ok. 10- 15% dzieci, to bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że liczba astmatyków rośnie z roku na rok. Nie jest tajemnicą, że więcej zachorowań notuje się w krajach wysoko uprzemysłowionych, gdzie są duże zanieczyszczenia środowiska. Dodatkowo, w czasie trwania smogu, ilość hospitalizacji rośnie z powodu zaostrzeń dolegliwości.
Trudna diagnoza
Astmę trudno jest zdiagnozować, szczególnie u dzieci. Objawy podobne są do zwykłego zapalenia oskrzeli z tą różnicą, że astma jest chorobą przewlekłą, a zapalenie ustąpi po kuracji antybiotykowej. W największej grupie ryzyka są dzieci astmatyków. Jeśli chociaż jedno z rodziców cierpi na tę chorobę, prawdopodobieństwo wystąpienia jej u dziecka wynosi 30%! Z drugiej strony, obcowanie z astmą od najmłodszych lat, pozwoli oswoić się dziecku z dolegliwościami. Wtedy dużą rolę odgrywają dorośli, edukując małego już od początku. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, wczesna i trafna diagnoza, pozwoli na odpowiednie dobranie leków dla małego pacjenta.
Jak rozpoznać, że to astma?
Zobacz również:
Objawy astmy nieznacznie się różnią w zależności od wieku dziecka. W pierwszym okresie życia, czyli do 2 roku, choroba może być rozpoznana na podstawie świszczącego oddechu i przewlekłego kaszlu. Najczęściej pojawiają się po aktywności fizycznej, posiłku lub płaczu.
U starszych dzieci, na początku dolegliwości mogą być niespecyficzne, łatwo je pomylić ze zwykłym zapaleniem wirusowym. Do najczęstszych objawów należy męczący, suchy kaszel, świszczący oddech, ataki mokrego kaszlu z wydzieliną charakterystyczną dla astmy oraz trudności z oddychaniem. Jeżeli problemy nasilają się w godzinach nocnych i zaraz po przebudzeniu, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z astmą. Warto obserwować dziecko podczas wysiłku fizycznego. Astmatycy szybciej się męczą oraz mają problemy ze złapaniem oddechu po dużym wysiłku. Kolejnym objawem astmy są uciski i uczucie ciężkości w klatce piersiowej, które utrudniają swobodne oddychanie.
Jeżeli objawom towarzyszy dodatkowo alergia pokarmowa, atopowe zapalenie skóry lub katar alergiczny, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.
Co powoduje astmę i na co należy zwrócić uwagę?
Najczęstszą przyczyną astmy u dzieci jest alergia. Stanowi aż 90% przypadków! Wszystkiemu winne są alergeny, które mogą pochodzić zarówno z organizmu dziecka jak i z otoczenia. Napad duszności i kaszlu pojawia się po zetknięciu astmatyka z alergenem, który najczęściej występuje pod postacią kurzu, pyłków roślinnych, naskórka i sierści zwierząt domowych. Warto zwrócić uwagę na pleśń i drażniące detergenty, które mogą również nasilać objawy! Bezpośrednio na pogorszenie stanu zdrowia oddziałuje dym papierosowy oraz mocno zanieczyszczone powietrze.
Aby nie narażać dziecka na dodatkowe ataki choroby, powinno się ograniczyć kontakt dziecka z przedmiotami lub miejscami, które nasilają astmę. Przede wszystkim należy obserwować w jakich sytuacjach mają miejsca ataki duszności. Trzeba zwrócić uwagę na okoliczności, miejsca, zapachy, pogodę, rzeczy oraz ludzi otaczających dziecko. Podstawą zdrowia astmatyka jest czyste mieszkanie oraz nawilżone powietrze. Regularne sprzątnie z użyciem niedrażniących detergentów, może przynieść ulgę choremu, tak samo jak zrezygnowanie ze zwierząt domowych i dywanów, które często stanowią źródło alergenów i roztoczy. Jeśli rodzice palą papierosy, nie powinni tego robić przy dziecku, nie dość, że bierni palacze są w grupie zagrożenia astmą, to dodatkowo dym powoduje zwiększenie nasilenia i częstotliwości choroby.
Złym pomysłem jest zwalnianie dziecka z lekcji wychowania fizycznego. Regularny ruch, pozbawiony dużego wysiłku, może przynieść same korzyści. Koniecznym jest, powiadomienie nauczyciela o chorobie dziecka i możliwych problemach.
Astma oskrzelowa jest chorobą przewleką, oznacza to, że będzie towarzyszyła dziecku przez całe życie. Ważne, aby dobrze go do tego przygotować. Oprócz systematycznego przyjmowania leków i słuchania zaleceń lekarza, dobrze jest nauczyć dziecko dbania o siebie i swoje zdrowie.
Autor: Paulina Łabędź
Źródła:
http://www.biomedical.pl/dziecko/astma-oskrzelowa-u-dziecka-720.html