Szukaj

Objawy tętniaka

Nie znane są przyczyny pojawiania się tętniaków. Wiemy jedynie, że może być to całkiem niespodziewane i niezależne od naszego dotychczasowego stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby zauważać pierwsze objawy tętniaka. Jak to zrobić? Jakie to są?

Podziel się
Starsza babcia cierpiąca na ból głowy PR Consultant

Czym jest tętniak?

Tętniak, jest odcinkowym poszerzeniem tętnicy, spowodowanym osłabieniem jej ściany czy też uszkodzeniem. Powstaje on w różnych miejscach naszego organizmu, m.in. w aorcie – najczęstsze miejsce zachorowań, w sercu, udzie, nerkach, mózgu itp.

Skąd się bierze?

Tętniak jest chorobą, która nie posiada grupy szczególnego ryzyka. Może on pojawić się u osób dotychczas zawsze zdrowych jak i osłabionych. Brak pełnej wiedzy na temat jego genezy przyczynia się do trudnej wykrywalności tego schorzenia.

Wiadome jest jednak, że jego powstawaniu sprzyja: nadciśnienie, miażdżyca tętnic, choroby tkanki łącznej czy palenie papierosów. Prawdopodobieństwo jego powstania jest związane z genami – co najmniej dwa przypadki tej choroby w poprzednich pokoleniach.

Ryzyko pojawienia się tętniaka wzrasta wraz z wiekiem – w gronie 20-latków jest o wiele mniej przypadków zachorowań niż u osób w okolicach 50-tki. Jednak najwięcej cierpiących na tę chorobę jest wśród starszych członków naszego społeczeństwa.

Jak go rozpoznać?  - objawy tętniaka

Objawy są mocno zróżnicowane szczególnie ze względu na umiejscowienie tętniaka. Dlatego też nie możemy powiedzieć o jednej grupie symptomów, ale o wielu oznakach, które w różnym stadium się pojawiają.

Charakterystycznymi objawami tętniaka piersiowego odcinka aorty są nagłe, często powracające bóle w klatce piersiowej – przypominające czasem zawał, a także bóle karku i szyi czy pleców. Zdarza się, że bolesność ta promieniuje aż do górnej części jamy brzusznej.

Natomiast tętniak brzusznego odcinka aorty powoduje przede wszystkim bóle brzucha i pleców (w części krzyżowej) - promieniują one niekiedy do pachwin. Wśród innych zauważalnych objawów jest utrata wagi czy brak apetytu. Osobom cierpiących na to schorzenie dokucza również obniżona ilość wydalanego moczu czy nawet niewydolność nerek. W przypadku dużego tętniaka chory jest często w stanie wyczuć w obrębie jamy brzusznej sprężysty, tętniący guz.

Tętniak naczyń mózgowych może dawać niespecyficzne objawy, takie jak np. poszerzenie jednej źrenicy, podwójne widzenie, opadanie powieki czy pogorszenie widzenia. Bardziej charakterystycznymi symptomami są: nasilone bóle głowy (często pulsujące), utrata sił, porażenie niektórych mięśni, osłabienie czucia czy zaburzenia równowagi.

Te tętniaki, które zlokalizowane są w tętnicach kończyn najczęściej objawiają się poprzez bladość, zasinienie czy osłabienie mięśni, co oznacza zmniejszenie ukrwienia. Zdarza się czasami, że w pachwinie jest wyczuwalny pulsujący guzek.

Ostatnim typem są tętniaki zlokalizowane w sercu. Najczęstszym objawem są zaburzenia rytmu serca powodujące uczucie kołatania, a nawet omdlenia i utratę przytomności. Także niewydolność krążenia – duszności, osłabienie organizmu podczas wysiłku – mogą być symptomami choroby.

Kiedy reagować?

Tętniak jest bardzo poważną chorobą, gdyż jego niewykrycie może spowodować tragiczne konsekwencje dla naszego ciała – od wylewu aż po śmierć. Dlatego też należy reagować na niepokojące nas objawy.

Uzasadniona natychmiastowa wizyta u lekarza jest wtedy, kiedy pojawia się w miejscach narażonych na tętniaka wyczujemy bolesnego, pulsującego guza; również kiedy wystąpi u nas niewydolność krążeniowa lub zaburzenia rytmu serca – szczególnie u osób po przebytym niedawno zawale. Należy także reagować kiedy miewamy silne bóle głowy, połączone z zaburzeniami świadomości, nudnościami, zaburzeniami widzenia oraz w sytuacji osłabienia lub porażenia niektórych partii mięśni.

Jak im zapobiegać?

Możemy ograniczyć możliwość zachorowania jeżeli będziemy unikać występowania u nas czynników ryzyka. Dlatego też najlepiej nie palić papierosów – lub je odstawić, stosować właściwą dietę niskotłuszczową, prowadzić aktywne życie (uprawianie sportów, stosowanie ćwiczeń itp.), kontrolować i leczyć nadciśnienie tętnicze, starać się unikać stresów.

Tętniak nie jest chorobą, na którą wszyscy posiadający to schorzenie muszą umrzeć. Dokładna obserwacja własnego zdrowia i organizmu, prowadzenie zdrowego trybu życia mogą zapobiec powstawaniu tej choroby, a przynajmniej pomóc we wczesnym jej wykryciu. Im szybciej zostanie ona stwierdzona, tym większe mamy szanse na całkowite wyleczenie.

Autor:

Urszula Walkiewicz