Półpasiec - niebezpieczna odmiana ospy wietrznej
Półpasiec jest odmianą ospy wietrznej i wywołany jest przez wirus herpes virus varicella. Od ospy różni się tym, iż powstaje zazwyczaj u osób dorosłych. Pojawia się u osób, które w przeszłości przeszły już ospę, ponieważ wirus może pozostać utajony w organizmie przez wiele lat. Wirus ukrywa się zazwyczaj w zwojach nerwowych rdzenia kręgowego lub zwojach nerwów czaszkowych.
Czynniki ryzyka:
- wiek po 60 roku życia
- choroby nowotworowe – radio i chemioterapia
- przeszczepy narządów
- AIDS
- przeziębienie
Półpasiec może pojawiać się w jednym lub kilku miejscach na ciele. Pierwszymi objawami mogą być wysoka temperatura, bóle głowy, ogólne złe samopoczucie, nadmierna potliwość, rozdrażnienie, cienie pod oczami. Choroba rozwija się bardzo szybko.
W pierwszym etapie pojawiają się płaskie, czerwone plamy, które z czasem przekształcają się w grudki . Powstałe tak pęcherzyki wypełnione są przezroczystym płynem surowiczym. W momencie pękania pęcherzyków pojawiają się strupy, dlatego bardzo ważne jest żeby pilnować zwłaszcza małe dzieci żeby nie przekłuwały sobie pęcherzyków.
Zobacz również:
Zmiany skórne najczęściej umiejscawiają się na twarzy, tułowiu lub klatce piersiowej. W większości przypadków skóra goi się w ciągu 2 – 3 tygodni. U chorych na półpaśca rozsianego mogą pojawić się zmiany w płucach i innych narządach. Zmianom skórnym towarzyszą mocne bóle, swędzenie oraz pieczenie.
Jedną z najgorszych odmian tej choroby jest półpasiec oczny. Atakuje fragmenty twarzy: czoło, skronie, powieki, nasada nosa i powoduje wystąpienie owrzodzenia rogówki oraz spojówki.
Powikłania półpaśca:
- nerwobóle
- uszkodzenia nerwów czaszkowych
- zapalenie mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych
- zapalenie rdzenia kręgowego